Kołobrzeg to jedno z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych miast uzdrowiskowych. Dzieje się tak za sprawą długiej historii i tradycji związanej z badaniami nad leczniczymi właściwościami solanki oraz powstałymi dzięki temu domami kuracyjnymi.
Już w VIII wieku pozyskiwano tu sól, która z czasem stała się jednym z najważniejszych składników tutejszych kuracji. Są one wciąż wykorzystywane w sanatoriach oraz Spa, na przykład w Hotelu Maxymilian. Jednak Kołobrzeg to miasto nie tylko posiadające dużą ofertę uzdrowiskową, ale też niezwykle atrakcyjne miejsce na wakacje nad morzem. Co zatem warto wiedzieć o Kołobrzegu, jego historii i kulturze?
Słynne uzdrowisko
Historia Kołobrzegu jako uzdrowiska sięga XIX wieku, kiedy powstał tu pierwszy zakład kąpieli solankowych. Miasto bardzo szybko zaczęło przyciągać kuracjuszy niczym magnes – wszyscy zainteresowani byli wyjątkowymi właściwościami tutejszych soli. Nic dziwnego, skoro w jej skład wchodzą duże ilości cennego bromu, jodu, sodu i wielu innych pierwiastków korzystnych dla organizmu. Chętnych na różnego rodzaju terapie nie brakowało – szybko zaczęli przybywać kuracjusze z kraju i Europy, którzy rozsławili uzdrowisko. To właśnie w tym czasie zaczęły powstawać najciekawsze obiekty Kołobrzegu, takie jak chociażby molo czy teatr. Niestety w trakcie II wojny światowej miasto uległo znacznym zniszczeniom i znane nam budynki są w znacznej większości rekonstrukcją na podstawie planów miejskich, zdjęć i dostępnych projektów. Mimo to warto przekonać się z pierwszej ręki jak pięknie prezentuje się dzisiejszy Kołobrzeg, któremu w ciągu kilku dekad po wojnie przywrócono dawną świetność.
Historyczna zabudowa miejska
Przede wszystkim warto jest udać się na spacer po historycznych budowlach i atrakcjach miasta. W związku z tym, że Kołobrzeg przez długi czas należał do Prus, powstało tam wiele charakterystycznych budowli gotyckich lub podobnie stylizowanych. Niezwykle pięknie prezentuje się neogotycki Ratusz zaprojektowany przez Karola Fryderyka Schinkela, architekta słynącego z historyzujących projektów. Jest to jeden z niewielu obiektów, który nie uległ znacznym zniszczeniom podczas wojny, więc po jej zakończeniu mógł służyć dalej jako centrum instytucjonalne i kulturalne. Stylizowany jest na budowlę obronną, jednak nigdy takiej roli nie pełnił – warto podziwiać jego mury ze względów czysto estetycznych. Innym obiektem historycznym cieszącym się dużą popularnością wśród przybywających turystów jest latarnia morska. Zburzona podczas wojny, odbudowana została w nieco innej lokalizacji, jednak korzystając częściowo z pierwotnych materiałów. Stanowi ona nie tylko doskonałym punktem widokowym, ale także pomnikiem dedykowanym poległym żołnierzom. Miłośników zabytków zachęcamy do wizyty w Konkatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – pięknego, gotyckiego kościoła powstałego w wieku XIV i zrekonstruowanego po zniszczeniach z okresu wojennego. To jeden z przykładów wyjątkowej architektury sakralnej na wybrzeżu, zarówno pod względem samej bryły, jak i dekoracji wnętrz.
Plażowanie w Kołobrzegu
Wszystkich tych, którzy są bardziej zainteresowani relaksem i wypoczynkiem, zachęcamy do skorzystania z trzech dostępnych kołobrzeskich kąpielisk. Doskonałym pomysłem jest także odwiedzenie molo, które przy długości ponad 200 metrów jest najdłuższym żelbetowym molo w Polsce. Można z niego podziwiać linię wybrzeża, na której wyraźnie wyróżniającym się obiektem jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który upamiętnia to symboliczne wydarzenie z 1945 roku. Postawiony został na bulwarze Jana Szymańskiego – deptaku ciągnącym się wzdłuż kołobrzeskiej plaży. Latem jest to niezwykle popularne wśród turystów i kuracjuszy miejsce relaksu.
Wypoczynek w Spa
Kołobrzeg jest miastem o ciekawej historii, posiadającym wiele interesujących zabytków, jednak nadal najbardziej słynie ze swojego statusu uzdrowiska. Otrzymał go pod koniec lat 60. XX wieku ze względu na rozwój lokalnych domów zdrojowych oraz coraz nowocześniejszym, dostępnym na miejscu zabiegom. To miejsce oferujące podziemne wody lecznicze, solankowe oraz borowinę. Pozwalają one na leczenie przede wszystkim schorzeń dróg oddechowych i krążenia. Obecnie można wybrać się tutaj do jednego z uzdrowisk lub hoteli z medical Spa, które oferują nowoczesne rozwiązania nie tylko skupione na właściwościach leczniczych, ale także odmładzających i odchudzających.