Wyjazd do Paryża chodził nam po głowie już od jakiegoś czasu. Dzieci wyrosły na tyle, że same chciały zobaczyć to piękne miasto, a ja z poprzedniego wyjazdu miałam niedosyt i chciałam jeszcze kilka miejsc zwiedzić. Udało się, a ja jestem bogatsza o praktyczne informacje, co oferuje Paryż. Miejsca do zwiedzania, wejściówki, tańsze bilety, dni bez opłat za wstęp – o tym dowiecie się z tego postu.
Paryż – miejsca do zwiedzania
Główne atrakcje stolicy Francji zwiedziłam już podczas naszego jesiennego wyjazdu do Paryża w 2011 roku. Było to strasznie dawno, a ze względu na małe wtedy dzieci i krótki czas pobytu, nie udało nam się zobaczyć jeszcze wielu ciekawych miejsc. Dlatego, jak się nadarzyła okazja i gotowość naszej ekipy, skorzystaliśmy z niej i zorganizowaliśmy 6-dniowy wyjazd z dzieciakami. Prawie tygodniowy wyjazd na majówkę sprawdził się prawie idealnie. No, mogłoby być jeszcze 2-3 dni zapasu.
Wśród atrakcji, które zobaczyliśmy były absolutne must see w Paryżu: począwszy od Wieży Eiffla, przez Ogrody Luksemburskie, Luwr czy Montmartre, na Muzeum D’Orsay kończąc. Stąd mamy praktyczne informacje, gdzie i jakie bilety kupić, jak polować na zniżki i kiedy są darmowe wejścia, a także czy warto płacić czy nie.
Zwiedzanie Paryża – porady podstawowe
Dla wygodnych – na stronie ITAKI możecie zarezerwować pakiety na wakacje w Paryżu (samolot+transfer+hotel+ubezpieczenie) lub wycieczkę ze zwiedzaniem (autokarem lub samolotem z Polski). Obie opcje są dobre – w zależności co kto lubi. Warto wiedzieć, że na zwiedzanie Paryża warto przeznaczyć minimum 3 dni, żeby zobaczyć główne atrakcje. My byliśmy 6 i jeszcze ze 2 dni brakowało, żeby mieć pełną satysfakcję. Jeśli macie w planie zwiedzanie Paryża, okolic, takich jak Wersal, Fontainebleau czy Vincennes, a także wypad do Disneylandu, to nawet przez dwa tygodnie będzie co robić.
Ponieważ do Paryża z Polski i Berlina jest wiele połączeń, nie warto jechać samochodem. Po mieście i tak lepiej poruszać się komunikacją miejską, a poza tym szkoda czasu na podróż. Jeśli chodzi o lotniska, to najbliżej centrum jest lotnisko Orly, potem Charles de Gaulle, a na końcu lotnisko Beauvais, oddalone od centrum stolicy prawie 100 km. My lądowaliśmy na lotnisku Charles de Gaulle, a i tak musieliśmy zamawiać specjalny dowóz busem (było nas 8 osób), bo wylądowaliśmy późnym wieczorem, a wylot mieliśmy wcześnie rano i trudno byłoby z walizkami, dziećmi i o tej porze dojechać do naszego apartamentu komunikacją. Turyści polecają transporty na grupach – zajrzyjcie na jedną z fecabookowych grup o Paryżu.
Zwiedzanie Paryża warto zorganizować sobie tak, aby korzystać z metra. Jest to o tyle wygodne, że zwykle stacje znajdują się w pobliżu atrakcji, łatwo więc jeździć z miejsca na miejsce, oszczędzając czas i swoje nogi. Spacery po mieście też są wskazane, ale naprawdę można buty zedrzeć, gdy chce się wszystko zobaczyć, chodząc na piechotę. My dziennie, pomimo korzystania z metra, robiliśmy 20 tys. kroków i mieliśmy zgon na koniec dnia.
Jeśli chodzi o wejściówki do poszczególnych atrakcji, najlepiej zaplanować ich odwiedzenie w domu i zakupić bilety przez internet. Jest to wygodniejsze, niekiedy tańsze i osoby z biletami online są uprzywilejowane – mają osobne wejścia, są puszczani bez kolejki albo przywoływani przez personel, żeby nie stały w ogonku z innymi turystami, którzy muszą kupić bilet. Bilety można drukować lub pokazać w telefonie, obsługa skanuje kod kreskowy i już jesteśmy w środku. Czasem oprócz sprawdzania biletów, trzeba przejść przez kontrolę, jak na lotnisku (np. w Wersalu, na wieżę Eiffla czy do Muzeum d’Orsay).
Jeśli będziecie kupować bilety przez internet, musicie uzbroić się w cierpliwość. Niestety, nie wszystko szło gładko i czasami kosztowało sporo czasu, zanim założyłam profil, potwierdziłam mailem, przeszła płatność i wszystko zadziałało prawidłowo. Miałam na przykład problem z kupnem biletu do Wersalu, ale o tym później.
Organizując zwiedzanie, należy dobrze zaplanować poniedziałek i wtorek, ponieważ muzea przeważnie w tych dniach są zamknięte – przykładowo Wersal w poniedziałki, a Luwr we wtorki. Muzea warto zwiedzać od rana, bo po południu przybywa ludzi, natomiast spacery i to co z zewnątrz (np. Wieża Eiffla, Pola Elizejskie, rejs Sekwaną) wieczorami. Warto wziąść pod uwagę pory obiadu, gdyż we Francji serwis obiadowy jest w godzinach 12-14.00 i większość klasycznych restauracji jest zamknięta pomiędzy godzinami 15-19.00.
Atrakcje Paryża
W Paryżu oczywiście możemy zwiedzać wszystkie kościoły i dzielnice po kolei, ale mając ograniczony zapas czasu, zatrzymujemy się zwykle przy głównych atrakcjach, bo po prostu więcej nie da rady. Każda atrakcja to kilka godzin chodzenia, a i tak na końcu pozostaje niedosyt, że nie starczyło czasu na dokładniejszą kontemplację. A zatem – co i jak zwiedzać w Paryżu?
Wieża Eiffla
Symbol Paryża, czyli Wieża Eiffla, to atrakcja, którą zobaczymy na pewno, choćby z odległości, bo wtapia się w krajobraz miasta, wychodząc czasem znienacka zza ulicy lub z tunelu, gdy jedziemy pociągiem. Widok przepiękny i zawsze wzbudzający zachwyt. Jak zwiedzić wieżę Eiffla? Można na kilka sposobów!
Wejście na Wieżę Eiffla
- wjeżdżając windą,
- wchodząc po schodach,
- wchodząc po schodach i jadąc windą (w przypadku wjeżdżania na szczyt).
W powyższych przypadkach miejsca docelowe są dwa:
- drugie piętro,
- szczyt.
Bilety na Wieżę Eiffla
Bilety najlepiej kupić online, wtedy mamy je na telefonie i nie trzeba stać w kolejce do kas. Natomiast na pewno będzie kolejka do wejścia, chyba że skorzystacie z terminów czy godzin, kiedy jest luźniej. Uważajcie przy wejściu – są dwie kolejki. Żeby nie stać w niewłaściwej, warto się zorientować, która jest dla osób z biletami, a która bez. Wejście znajduje się po lewej stronie stojąc plecami do Placu Trocadero i znajduje się tam też bramka bezpieczeństwa – sprawdzają zawartość torebek, ale idzie to w miarę sprawnie.
Jeśli nie macie biletu lub bilety online na wieżę Eiffla są niedostępne, trzeba udać się do kas i tam odstać w kolejce, żeby zakupić wejściówkę, a potem jeszcze przejść przez bramkę bezpieczeństwa. Bilety są bezpłatne dla dzieci do 4 lat, zniżka jest dla dzieci do 11 lat i dla młodzieży. Dzieci do 12 lat nie mogą iść na wieżę bez opieki kogoś dorosłego. Przy kasach nie sprawdzali wieku dzieci z dokumentów, choć może to się zdarzyć, więc warto mieć ze sobą dowody osobiste lub paszporty.
Gdzie jest Wieża Eiffla?
JAK DOJECHAĆ NA WIEŻĘ EIFFLA?
- METREM – stacje Trocadéro (linia 6 i 9) oraz Bir-Hakeim (linia 6),
- RER – Linia C,
- AUTOBUSEM – linia 82, linia 42, samochód.
- SAMOCHODEM – Parkingi koło wieży Eiffla – Parking Quai Branly-Tour Eiffel (8 min spacerem), Parking Pullman Tour Eiffel (5 min. spacerem), 443 Avenue Joseph Bouvard (6 min. spacerem), 2 Place Joffre, 75007 Paryż (12 min. spacerem).
Przydatne linki:
Bilety na Wieżę Eiffla i godziny otwarcia
Warto wiedzieć:
- najtańsze jest wejście i zejście po schodach, ale spokojnie można się wdrapać, nie jest to aż takie męczące, a można podziwiać konstrukcję wieży i jeżdżące windy,
- Wieża Eiffla otwarta jest dla zwiedzających od 9 rano do 24:00 w okresie letnim i od 9:30 do 23:00 w okresie zimowym,
- koło kas są toalety, ale zwykle jest kolejka,
- na wieży są bary i toalety,
- wieżę warto zobaczyć nocą, ok. godz. 22.00 – wtedy włącza się oświetlenie i wieża wygląda jak ogromna choinka, bo światełka migają, sprawiając, że widok jest jeszcze bardziej efektowny.
Luwr
Nie doceniłam Luwru – wszędzie piszą, że jest tam zwiedzania na dwa tygodnie, ale pomyślałam, że mi, jako laikowi nie znającemu się na sztuce, nie będzie się chciało oglądać tych wszystkich dzieł. Myliłam się bardzo! Muzeum jest świetne, nawet dla osób, które na co dzień nie obcują z malarstwem i rzeźbą. Zarezerwowaliśmy sobie wejście na 15.00, zanim weszliśmy do sal była 16.00, a o 18.00 już zamykali, więc ostatnie atrakcje oglądałam w biegu. A było co podziwiać, bo akurat na końcu zwiedzałam apartamenty Napoleona. Szkoda wielka, że nie mogłam na spokojnie przejść wszystkich ekspozycji, poczytać o nich, pooglądać. Samo muzeum jest niezłym labiryntem, jest tam mnóstwo korytarzyków, przejść, schodów, można łatwo się zgubić mimo posiadania mapy. Jeśli dane mi będzie jeszcze raz wrócić do Paryża, zarezerwuję sobie pierwszą możliwą godzinę i przeznaczę na zwiedzanie tyle czasu, ile będę miała siłę chodzić. Jeśli znudzi mi się po 3 godzinach – wyjdę, ale przynajmniej nikt mi nie zamknie drzwi przed nosem.
Wchodząc do piramidy, traficie na ogromny hol, gdzie znajdują się toalety, szatnia i kawiarnie. Następnie przechodzi się do sal ekspozycyjnych. Po jednej stronie jest wejście Richelieu, a po drugiej Denon, a w środku Sully.
Godziny otwarcia Luwru
- poniedziałek, środa, czwartek, sobota i niedziela 9.00-18:00
- piątek 9.00-21:45
- wtorek zamknięte
- ostatnie wejście: 1 godzina przed zamknięciem
- ewakuacja pomieszczeń: 30 min przed zamknięciem
Godziny otwarcia w święta: Luwr jest nieczynny 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Jest otwarty we wszystkie inne święta państwowe, z wyjątkiem tych, które przypadają we wtorek, cotygodniowy dzień zamknięcia.
Bilety do Luwru
Bilety najlepiej kupić na stronie muzeum, bo dzięki temu wejście będzie szybsze – obsługa nawołuje ludzi z biletami i wchodzi się poza kolejką. Oczywiście ludzi z biletami online jest dużo, no i należy też pamiętać, że wejście jest na określoną godzinę, więc lepiej mieć zapas czasu na kolejkę, zostawienie ciuchów (szatnia jest darmowa), ogarnięcie gdzie iść itd. Nam z 15.00 godziny zrobiła się 16.00 i tylko straciliśmy czas.
Bilety do Luwru
https://affluences.com/louvre
Jeśli nie masz biletów, można je kupić na miejscu, przy kasach nie ma dużych kolejek, są też automaty, więc wszystko idzie sprawnie.
Z moich obserwacji wynika, że mając bilet możesz wejść o każdej godzinie. Nikt tego nie sprawdza – jednak sama tego nie przerobiłam. Możesz wejść bez czekania przez Passage Richelieu, pod arkadami rue de Rivoli, przy wyjściu 1 ze stacji metra „Palais Royal – Musée du Louvre”. Aby kupić bilet na miejscu, bez czekania na esplanadzie, można przejść przez centrum handlowe Carrousel (99, rue de Rivoli), do którego można dotrzeć przejściem podziemnym z tej samej stacji. Co nie zwalnia Cię z czekania w kasie biletowej. Dodatkowo po lewej stronie, gdy jesteś pod Łukiem Triumfalnym Carrousel, tyłem do Piramidy, znajduje się Brama Lwów (otwarta codziennie z wyjątkiem piątków).
Dojazd do Luwru
- METREM – Linie 1 i 7, stacja „Palais-Royal / Musée du Louvre
Linia 14, stacja „Pyramides” - AUTOBUSEM – Nr 21, 27, 39, 67, 68, 69, 72, 74, 85, 95
- SAMOCHODEM – Parking, którego wjazd znajduje się pod adresem 1 avenue du Général-Lemonnier, czynny codziennie w godzinach 7:00-23:00 i dostępny przez centrum handlowe Carrousel du Louvre. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze zniżki, udając się do strefy „Pomoc” w Luwrze, znajdującej się pod Piramidą. Znajdź ceny .
Warto wiedzieć:
- w pierwszy piątek miesiąca po godzinie 18:00 jest darmowy wstęp dla wszystkich,
- jest dużo szafek z przezroczystymi drzwiczkami na dole, bezpłatnych. Samemu ustala się kod więc trzeba pamiętać i kod, i gdzie znajduje się szafka,
- zwróćcie uwagę, że w dane dni zamykane są pewne sektory i np. musicie zejść z piętra 2 na 0, przejść przez otwarte tam sale i wyjść znowu na 2, żeby ominąć jakiś zamknięty pokój na tym piętrze i kontynuować dalsze zwiedzanie wystawy o danej tematyce. Sprawdźcie na stronie: https://www.louvre.fr/visiter/jours-d-acces-aux-collections
- 14 lipca wejście do Luwru jest bezpłatne!
Muzeum D’Orsay
Muzeum D’Orsay w Paryżu to jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Europie, znane ze swojej bogatej kolekcji dzieł sztuki XIX i początku XX wieku. Zwiedzanie było bardzo przyjemne i podobało mi się. Zobaczyć na żywo przepiękne obrazy van Gogha czy Moneta to było naprawdę wielkie przeżycie. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 3 godzin i więcej, jeśli ktoś ma ochotę kontemplować sztukę. My byliśmy tam około 3 godzin i to było za mało, ale z dziećmi trudno było dłużej chodzić po muzemum i oglądać obrazy. Poza sztuką sam budynek jest ciekawy. Dawny dworzec kolejowy Gare d’Orsay przy samym brzegu Sekwany to sam w sobie niesamowity budenk, zwłaszcza wielki zegar, który można podziwiać w środku.
Bilety do Muzeum D’orsay
Bilety do Muzeum D’Orsay w Paryżu można zakupić na kilka różnych sposobów:
- bilet online: Najlepszym sposobem na uniknięcie kolejek jest zakup biletów online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej muzeum. Możesz wybrać datę i godzinę (najwcześniej 9.30, najpóźniej 16.00) swojej wizyty i zapłacić online. Po zakupie otrzymasz bilet elektroniczny, który będziesz musiał przedstawić w wersji elektronicznej lub wydrukowanej przy wejściu.
Bilety online do Muzeum D’Orsay
- bilety w kasie: Jeśli wolisz zakupić bilety osobiście, możesz to zrobić w kasach muzeum. Musisz jednak być gotowy na ewentualne kolejki, szczególnie w okresach największego ruchu turystycznego.
- Paryska Karta Muzealna: Jeśli planujesz zwiedzanie wielu muzeów w Paryżu, rozważ zakup Paryskiej Karty Muzealnej. To karta, która daje dostęp do wielu muzeów i atrakcji w Paryżu, w tym do Muzeum D’Orsay. Karta ta może być opłacalna, jeśli planujesz spędzić kilka dni na zwiedzaniu.
- darmowy wstęp: Istnieją dni, w których wejście do Muzeum D’Orsay jest bezpłatne lub zniżkowe. Dla niektórych grup, takich jak osoby poniżej 18. roku życia, wstęp jest zawsze darmowy. Przed wizytą warto sprawdzić, czy masz prawo do zniżki lub darmowego wstępu. W każdy czwartek od 18.00 bilety są tańsze, podobnie bilety dla rodziców w towarzystwie dzieci poniżej 18 roku życia („Enfants & Cie”). Dodatkowo w pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy.
Co do samego wejścia do muzeum, po zakupie biletów online lub w kasie, udajesz się na miejsce, gdzie odbywa się kontrola biletów. Tam przedstawiasz swój bilet (elektroniczny lub wydrukowany), który zostaje zeskanowany przez pracownika muzeum. Po zeskanowaniu jest jeszcze kontrola, a potem możesz swobodnie wejść do muzeum.
Pamiętaj, że Muzeum D’Orsay może być czasami bardzo tłoczne, szczególnie w sezonie turystycznym. Dlatego warto rozważyć zakup biletów online i przyjście do muzeum w mniej popularnym czasie dnia, aby uniknąć długich kolejek.
Muzeum d’Orsay jest otwarte od 9:30 do 18:00 i 21:45 w czwartki. W poniedziałki, 1 maja i 25 grudnia jest nieczynne.
Ostatnie wejście możliwe jest o 17:00 w przypadku zbiorów stałych (21:00 w czwartki) i o 17:15 w przypadku wystaw czasowych (21:00 w czwartki).
Dojazd do Muzeum
Aby dojechać do Muzeum D’Orsay w Paryżu, możesz skorzystać z różnych środków transportu, w zależności od swojej lokalizacji i preferencji. Oto kilka sposobów, jakie masz do dyspozycji:
- METREM – Paryż jest znany z doskonałego systemu metra, więc to może być wygodny środek transportu. Muzeum D’Orsay jest obsługiwane przez stację metra o nazwie „Solférino” na linii 12. Po wyjściu z metra, będziesz mógł zobaczyć muzeum tuż obok.
- RER (Regional Express Railway) – jeśli jesteś w innej części Paryża lub przyjeżdżasz z okolicznych przedmieść, możesz skorzystać z RER linii C. Muzeum D’Orsay znajduje się w pobliżu stacji „Musée d’Orsay.” Jest to część linii C, która jest nazywana „ligne C5” i prowadzi w kierunku Versailles-Rive Gauche.
- AUTOBUSEM – w Paryżu działa wiele linii autobusowych, które mogą zawieźć cię w pobliże Muzeum D’Orsay. Możesz skonsultować się z planem komunikacji miejskiej lub korzystać z aplikacji mobilnej, aby znaleźć odpowiednią trasę autobusu.
- SAMOCHODEM – w okolicy Muzeum D’Orsay znajduje się parking podziemny zlokalizowany przy ulicy Quai Anatole France, pod samym muzeum. Jednak liczba miejsc parkingowych jest ograniczona, a cena może być stosunkowo wysoka. Jeśli zdecydujesz się na ten parking, upewnij się, że wcześniej sprawdziłeś dostępność miejsc i ceny. Istnieją również inne parkingi publiczne w okolicy Muzeum D’Orsay, takie jak parking na ulicy Rue de Montalembert lub Rue de Bellechasse. Pamiętaj, że te miejsca również mogą być ograniczone, a opłaty za parking są zazwyczaj stosunkowo wysokie.
Warto wiedzieć
Oto najważniejsze informacje organizacyjne i ciekawostki o tym muzeum:
- Lokalizacja: Muzeum D’Orsay znajduje się w dawnej budowli dworca kolejowego Gare d’Orsay w Paryżu, przy brzegu Sekwany. To bardzo malownicze miejsce w sercu miasta.
- Kolekcja: Muzeum D’Orsay posiada ogromną kolekcję dzieł sztuki z okresu od lat 1848 do 1914, w tym obrazy, rzeźby, meble, fotografie i inne przedmioty związane z tym okresem. Znajdziesz tu prace takich artystów jak Claude Monet, Vincent van Gogh, Édouard Manet, Paul Cézanne, Auguste Rodin i wielu innych.
- Impresjonizm i postimpresjonizm: Muzeum słynie z jednej z największych kolekcji dzieł impresjonistycznych i postimpresjonistycznych na świecie. Możesz podziwiać takie słynne obrazy jak „Śniadanie na trawie” Édouarda Maneta czy „Nocna kawiarnia” Vincenta van Gogha.
- Architektura: Budynek muzeum sam w sobie jest dziełem sztuki. Został zaprojektowany jako dworzec kolejowy w stylu Beaux-Arts i zachował wiele oryginalnych elementów architektonicznych.
- Nowoczesność i ekspresjonizm: Oprócz impresjonizmu i postimpresjonizmu, muzeum posiada także kolekcję dzieł sztuki z okresu art nouveau, secesji, ekspresjonizmu i innych ruchów artystycznych.
- Wystawy czasowe: Muzeum regularnie organizuje interesujące wystawy czasowe, które prezentują różne aspekty sztuki XIX i XX wieku. To doskonała okazja do odkrycia nowych artystów i nurtów.
- Praktyczne informacje: Muzeum D’Orsay jest otwarte codziennie oprócz poniedziałków. Ceny biletów i godziny otwarcia mogą się zmieniać, więc zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie muzeum przed wizytą.
Muzeum D’Orsay to niezwykłe miejsce dla miłośników sztuki, które pozwala poznać i docenić wielkie dzieła artystów XIX i XX wieku w przepięknym otoczeniu historycznego budynku dworca kolejowego.
Sainte-Chapelle
Sainte-Chapelle to jedno z najpiękniejszych miejsc do zwiedzania w Paryżu, szczególnie dla miłośników sztuki i architektury. Jeśli jesteś w Paryżu, zdecydowanie warto odwiedzić to magiczne miejsce. Nam się nie udało – chcielismy kupic bilety na miejscu i się okazało, że wejście jest zablokowane (w pobliżu są jakieś urzędy czy ministerstwa) i wpuszczali tylko z biletami online, a te były możliwe do kupienia z wejściem za godzinę. Nie chciało nam się czekam i do dziś żałuję, że nie zobaczyłam tej kaplicy.
Bilety do Sainte-Chapelle
Aby zwiedzić Kaplicę Świętej Izabeli, musisz zakupić bilety wstępu. Bilety można nabyć online, co pozwala uniknąć długich kolejek w sezonie turystycznym.
Godziny otwarcia:
- Od 1 kwietnia do 30 września – 9:00–19:00
- Od 1 października do 31 marca – 9:00–17:00
- Zamknięte: 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
Ostatnie wejście do kaplicy 30 minut przed zamknięciem.
Pierwszeństwo dostępu mają wyłącznie osoby posiadające bilet + rezerwację przedziału czasowego. Uwaga: Osoby uprawnione do bezpłatnego wstępu lub posiadające kartę Passion Monument/Paris Musée muszą jednak bezpłatnie zarezerwować miejsce w internetowym serwisie sprzedaży biletów.
Jeśli nie masz bilety, ustawiasz się w kolejce „bez biletów”, ale czas oczekiwania na wejście może się przedłużyć, więc lepszą opcją jest zakup biletu na wyznaczoną godzinę wejścia. Pozostałe kolejki to: wejścia grupowe, wejścia na wyznaczona godzinę, wejście dla osób z biletem, ale bez wyznaczonej godziny. W miarę sprawnie idą tylko 2 pierwsze opcje.
- Bilety online: Jednym z najwygodniejszych sposobów na zakup biletów do Sainte-Chapelle jest przez oficjalną stronę internetową atrakcji lub za pośrednictwem różnych platform biletowych. Bilety online pozwalają uniknąć długich kolejek w kasach i gwarantują dostęp w wybranym terminie. Bilet można wydrukować lub okazać na telefonie, ale lepiej wcześniej go załadować, bo w zabytku może być słaby internet.
- Kasy biletowe na miejscu: Możesz również zakupić bilety bezpośrednio w kasach Sainte-Chapelle. Jednak w sezonie turystycznym mogą tworzyć się długie kolejki, dlatego warto zastanowić się nad wcześniejszym zakupem online lub przyjściem w mniej popularnym czasie.
- Karty turystyczne: Jeśli planujesz zwiedzanie wielu atrakcji w Paryżu, warto rozważyć zakup karty turystycznej, takiej jak Paris Museum Pass, która obejmuje wstęp do wielu miejsc, w tym Sainte-Chapelle. To często opłacalna opcja dla osób spędzających kilka dni w Paryżu.
Dojazd do kaplicy Sainte-Chapelle
Lokalizacja: Kaplica Sainte-Chapelle znajduje się na Île de la Cité, w samym sercu Paryża. Jest częścią kompleksu Pałacu Sprawiedliwości (Palais de Justice) i znajduje się w sąsiedztwie katedry Notre-Dame.
- PIESZO – Jeśli jesteś w okolicach centralnych atrakcji Paryża, takich jak Katedra Notre-Dame, Luwr czy Muzeum Orsay, możesz udać się pieszo na Île de la Cité. Kaplica znajduje się w pobliżu Katedry Notre-Dame, więc to krótka i malownicza trasa przez starówkę.
- METREM – możesz również skorzystać z metra. Najbliższe stacje metra to „Cité” (linia 4) i „Saint-Michel” (linie 4 i 10). Obie stacje są w odległości krótkiego spaceru od kaplicy.
- AUTOBUSEM – w Paryżu działa rozbudowana sieć autobusów, a wiele linii ma przystanki w okolicach Île de la Cité. Możesz skonsultować się z mapą tras i wybrać odpowiednią linię autobusową.
- SSAMOCHODEM – jeśli preferujesz taksówkę lub masz wynajęty samochód, możesz podjechać pod Kaplicę Świętej Izabeli. Pamiętaj, że parkowanie w centrum Paryża może być trudne i kosztowne, więc sprawdź dostępność parkingów w okolicy.
Co Warto wiedzieć o Sainte-Chapelle
- Historia: Kaplica została zbudowana w latach 1241-1248 na zlecenie króla Ludwika IX, znanego również jako św. Ludwik. Była pierwotnie przeznaczona do przechowywania relikwii związanych z Biblią, w tym korony cierniowej oraz świętych patronów Francji. W sumie było 22 relikwie.
- Koronę cierniową zastawił w Wenecji cesarz Konstantynopola Baldwin II, a Ludwik Święty wykupił w 1239 r. Wśród cennych nabytków były też inne relikwie związane bezpośrednio z ukrzyżowaniem Chrystusa – gwóźdź oraz fragment Krzyża Świętego. Cena, którą król zapłacił za te precjoza, była niemalże trzykrotnie wyższa od kwoty, którą zapłacił za budowę Sainte-Chapelle. Suma stanowiła połowę rocznego dochodu królestwa. Jednak w średniowieczu przywiązywano bardzo dużą wagę do relikwii, a ich posiadanie zapewniało znaczny prestiż.
- W dolnej kaplicy w relikwiarzach przechowywano z kolei relikwie świętych patronów Francji, m.in. świętych: Marcina, Ludwika z Tuluzy, Seweryna.
- W czasie rewolucji francuskiej kaplicę zamieniono na magazyn mąki, złoty relikwiarz z pamiątkami po męce i śmierci Chrystusa został przetopiony, a reszta relikwiarzy zniszczona. Część relikwi zniknęła, korona cierniowa trafiła do skarbca katedry Notre-Dame, a część przekazano do Luwru, Musée de Cluny i Biblioteki Narodowej.
- Witraże: To, co wyróżnia Sante Chapelle to jej niesamowite witraże. Okna kaplicy zdobią jedne z najbardziej imponujących średniowiecznych witraży w Europie. Witraże te przedstawiają sceny biblijne i są zachwycającym przykładem gotyckiej sztuki witrażowej.
- Dwie kondygnacje: Kaplica składa się z dwóch kondygnacji. Dolna kondygnacja była dostępna dla dworzan i służyła jako miejsce przechowywania relikwii. Górna kondygnacja, znana jako Kaplica Królewska, była miejscem modlitwy króla i jego dworu i początkowo połączona była z apartamentami królewskimi. To tutaj znajdują się niesamowite witraże.
- W górnej kaplicy znajduje się15 okien z XIII wieku, które zdobią wspaniałe 15 – metrowe witraże, które przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ich łączna liczba to 1134.
- Koncerty i wydarzenia: Sainte-Chapelle jest także miejscem organizowania różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty muzyki klasycznej. To świetna okazja, aby podziwiać akustykę i piękno wnętrza kaplicy.
- Przegląd z góry: Jeśli masz okazję, spróbuj zdobyć miejsce z widokiem na kaplicę z galerii na górze. To zapewni ci niepowtarzalny punkt widzenia na witraże i wnętrze.
- Darmowe wejscie: Zabytek jest bezpłatny w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa (3. weekend września) oraz w pierwszą niedzielę miesiąca (od 1 stycznia do 31 marca oraz od 1 listopada do 31 grudnia): Nie ma możliwości rezerwacji on-line;
Łuk Triumfalny
Łuk Triumfalny w Paryżu, znany również jako Arc de Triomphe, to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Francji. Został zbudowany w latach 1806-1836 na polecenie Napoleona Bonapartego jako symbol chwały i triumfu francuskiej armii.
Bilety na taras widokowy Łuku Triumfalnego
Aby wejść na taras widokowy Łuku Triumfalnego, należy skierować się do głównego wejścia, znajdującego się po wschodniej stronie łuku. Przejście przez podziemne korytarze zlokalizowane pod ruchliwym rondem umożliwia bezpieczne dotarcie do wejścia.
Wejście na taras widokowy jest płatne. Opłata ta umożliwia również zwiedzanie wystawy znajdującej się wewnątrz łuku, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii i znaczeniu tego wspaniałego zabytku.
Istnieje możliwość zakupu biletów online lub na miejscu, w zależności od preferencji i dostępności. Cena biletu może się różnić w zależności od wieku i kategorii turysty. Dla osób poniżej 18 roku życia bilet może być bezpłatny lub obowiązywać ulgowa opłata.
Wizyta na tarasie widokowym Łuku Triumfalnego to niezwykłe doświadczenie, które pozwoli Ci podziwiać nie tylko przepiękną panoramę Paryża, ale także poczuć ducha historii i triumfu, które towarzyszą temu wyjątkowemu miejscu.
W każdy pierwszy niedzielny miesiąc od listopada do marca wstęp na Łuk jest bezpłatny dla wszystkich odwiedzających. Ponadto, osoby poniżej 18 roku życia, rezydenci Unii Europejskiej pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem mają prawo do darmowego wstępu przez cały rok.
Bilety wstępu na Łuk Triumfalny
Jak dojechać do Łuku Triumfalnego?
- PIESZO – Jeśli przebywasz w centralnych częściach Paryża, takich jak Pola Elizejskie czy Plac de la Concorde, możesz łatwo dotrzeć pieszo do Łuku Triumfalnego. Spacer Polami Elizejskimi oferuje nie tylko malowniczą trasę, ale także bezpośredni widok na Łuk, znajdujący się na zachodnim końcu tej słynnej alei.
- METREM – Najwygodniejszym sposobem dojazdu jest metro. Najbliższą stacją jest „Charles de Gaulle — Étoile”, obsługiwana przez linie 1, 2 oraz 6. Wyjście ze stacji bezpośrednio prowadzi do placu, na którym stoi Łuk Triumfalny.
- AUTOBUSEM – Również liczne linie autobusowe mają przystanki w pobliżu Łuku Triumfalnego. Możesz skorzystać z linii 22, 30, 31, 52, 73, 92, a także nocnych linii N11 i N24. Wszystkie zatrzymują się w bliskiej odległości od atrakcji, co jest wygodne dla osób preferujących transport powierzchniowy.
- RER – Możesz również skorzystać z pociągu podmiejskiego RER. Najbliższa stacja to również „Charles de Gaulle — Étoile”, obsługiwana przez linię A. Jest to przydatna opcja dla osób przyjeżdżających z bardziej odległych dzielnic Paryża lub bezpośrednio z lotniska.
- SAMOCHODEM – Jazda taksówką lub własnym samochodem to kolejna możliwość. Jednakże warto mieć na uwadze, że ruch wokół Łuku Triumfalnego może być intensywny, a parkingi w tej popularnej turystycznej okolicy są ograniczone i mogą być kosztowne.
Co warto wiedzieć o Łuku Triumfalnym?
- Zabytek jest dość duży, jego rozmiary to 50 metrów wysokości, 45 metrów szerokości i 22 metry głębokości. Jego architektura nawiązuje do starożytnych rzymskich łuków triumfalnych, przywołując ich monumentalność i znaczenie. Na łuku znajduje się wiele rzeźb i reliefów, które upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii Francji. Jego wielkość można poczuć stając w środku, naprawdę robi dużo większe wrażenie niż na zdjęciach.
- Wewnątrz łuku znajduje się Taras Widokowy, z którego rozciąga się wspaniały (podobno, niestety nie weszłam na górę) widok na Paryż. Z tarasu można podziwiać m.in. bulwar Champs-Élysées, Bazylikę Sacré-Cœur, Wieżę Eiffla i inne ważne punkty orientacyjne miasta.
- Łuk Triumfalny jest również miejscem, w którym odbywają się ważne ceremonie i uroczystości państwowe. Jest to symboliczne miejsce, które przypomina o ważnym dziedzictwie Francji i dzieli się historią z mieszkańcami i turystami z całego świata.
- Charakterystyczne jest miejsce, gdzie stoi łuk – to rondo, które nosi nazwę Place Charles de Gaulle. Jest to rondo w kształcie gwiazdy, które łączy aż dwanaście dużych ulic, w tym słynny bulwar Champs-Élysées. Rondo to jest charakterystyczne ze względu na swoje duże rozmiary i położenie w centrum Paryża. Stanowi ono ważny punkt orientacyjny w mieście i jest jednym z najbardziej znanych rond na świecie.
Moulin Rouge
Moulin Rouge, zlokalizowany w sercu artystycznego dzielnicy Montmartre w Paryżu, jest ikoną światowej rozrywki. To znany na całym świecie kabaret, który od swojego otwarcia w 1889 roku przyciąga widzów swoimi spektakularnymi przedstawieniami, w tym słynnym francuskim kankanem.
Bilety
Bilety na przedstawienia w Moulin Rouge są bardzo popularne i często wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Można je zakupić online na oficjalnej stronie internetowej Moulin Rouge lub w wybranych punktach sprzedaży biletów w Paryżu. Ceny biletów różnią się w zależności od rodzaju przedstawienia oraz pakietu (99€-420€.), który może zawierać opcje takie jak kolacja przed spektaklem. Zaleca się rezerwację biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Wstęp jest możliwy dla dzieci powyżej 6 roku życia, a dzieci do 16 roku życia powinny być pod opieką dorosłych. Przedstawienia odbywają się codziennie o godzinie 19.00, 21.00 i 23.00 i trwają 1,5 godziny.
Jak dojechać do Moulin Rouge
- PIESZO – Jeśli jesteś w okolicach centralnych atrakcji Paryża, takich jak Place de la Concorde, Opera Garnier czy Galeries Lafayette, możesz udać się pieszo do Moulin Rouge. Przejście przez malownicze uliczki Montmartre to doskonała okazja, aby poczuć atmosferę prawdziwego Paryża. Spacer może zająć około 20-30 minut, w zależności od punktu startowego.
- METREM – Możesz również skorzystać z metra. Najbliższa stacja metra to „Blanche” (linia 2), która znajduje się tuż przy Moulin Rouge. To najwygodniejsza opcja, jeśli zaczynasz podróż z dalszych części miasta.
- AUTOBUSEM – W Paryżu działa rozbudowana sieć autobusów, a wiele linii ma przystanki blisko Moulin Rouge. Możesz skorzystać z linii 30, 54 lub nocnego autobusu N01, które zatrzymują się w pobliżu kabaretu. Konsultacja z mapą tras pomoże ci wybrać najdogodniejszą linię autobusową.
- SAMOCHODEM – Jeśli preferujesz taksówkę lub masz wynajęty samochód, możesz podjechać bezpośrednio pod Moulin Rouge. Należy jednak pamiętać, że parkowanie w tej części Montmartre może być trudne i kosztowne, dlatego warto wcześniej sprawdzić dostępność parkingów w okolicy.
Ciekawostki
- Historia – Moulin Rouge (czyli Czerwony Młyn) był pierwszym elektrycznie oświetlonym budynkiem na Bulwarze Clichy i od początku stał się symbolem nocnego życia Paryża. Jego charakterystyczny czerwony wiatrak na dachu jest hołdem dla tradycyjnych wiatraków, które niegdyś dominowały w tej okolicy.
- Wpływ kulturowy – Moulin Rouge zyskał międzynarodową sławę nie tylko dzięki swoim występom, ale także dzięki obrazom Henriego de Toulouse-Lautreca, który uwieczniał sceny z życia kabaretu.
- Filmy – kabaret zyskał również nową fale popularności po premierze filmu „Moulin Rouge!” z 2001 roku w reżyserii Baza Luhrmanna, z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem w rolach głównych.
Moulin Rouge to więcej niż tylko kabaret; to żywa legenda, która kontynuuje tradycję spektakularnej rozrywki na najwyższym poziomie. Każdy, kto odwiedza Paryż, powinien rozważyć spędzenie wieczoru w tej kultowej instytucji, aby doświadczyć niezapomnianego przedstawienia, które łączy w sobie historię, sztukę i rozrywkę.
Podsumowanie
Paryż oferuje niezliczoną ilość atrakcji, które potrafią zachwycić każdego, od miłośników sztuki i historii po wielbicieli nowoczesnej kultury i gastronomii. Od ponadczasowego blasku Wieży Eiffla, przez artystyczne alejki Montmartre, aż po skarby zgromadzone w Luwrze i Orsay – stolica Francji nigdy nie przestaje fascynować.
Odwiedzając Paryż, warto pamiętać o kilku praktycznych aspektach, które sprawią, że podróż będzie jeszcze bardziej przyjemna. Planując zwiedzanie, dobrze jest skorzystać z licznych kart turystycznych oferujących zniżki oraz unikać największych tłumów poprzez wizyty w atrakcjach wczesnym rankiem lub późnym popołudniem (ale nie w Luwrze!). Nie zapominajmy również o przerwie na kawę lub posiłek w jednej z urokliwych paryskich kafejek, aby na chwilę zwolnić tempo i naprawdę poczuć atmosferę tego wyjątkowego miasta.
Paryż to miejsce, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Każdy zakątek tej metropolii kryje coś, co zasługuje na uwagę i zachwyt. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza, czy kolejna wizyta, stolica Francji zawsze ma coś nowego do zaoferowania, zachęcając do powrotów i dalszego odkrywania jej niezliczonych tajemnic. Bon voyage!
artykuł powstał we współpracy z Biurem Podróży ITAKA