Stare Miasto i Pałac Papieski w Awinionie to miejsca światowego dziedzictwa, które należy zwiedzić, będąc w tej części Francji. Średniowieczne domy i uliczki, senne nieco place, imponujący mur fortyfikacyjny, zburzony do połowy most i oczywiście Pałac Papieski – to największe atrakcje i charakter tego miasta, które do dziś żyje z poruszającej historii za czasów panowania papieży katolickich w latach 1335-1430.
Spis treści
- Awinion teraz i kiedyś
- Pałac Papieski w Awinionie
- Co pozostało ze wspaniałości Pałacu Papieskiego
- Pałac Papieski w Awinionie – plan zwiedzania
- Wstęp i zwiedzanie z tabletami
- Awinion – nie tylko cel jednodniowych wycieczek
Awinion teraz i kiedyś
Awinion jest dziś nie tylko jednym z najważniejszych miast w Prowansji, ale w całej Francji. Z pewnością nie jest to spowodowane liczbą ludności, która wynosi zaledwie około 90 000. To raczej słynne budowle i bogactwo kulturowe przyciągają turystów z całego świata i nadają Awinionowi status, jaki ma obecnie.
Nie zawsze tak było. W czasach rzymskich istniała tylko niewielka osada o nazwie Avenio, a w późnym średniowieczu Awinion był stosunkowo przeciętnym, małym miastem, chociaż Grecy, Rzymianie i inne ludy uznawały jego położenie za strategiczne od czasów starożytnych. Jednak mimo to miasto nie miało wtedy dużego znaczenia. Zmieniło się to dopiero wtedy, gdy Awinion stał się siedzibą papieży. Miasto wtedy rozkwitło i stało się jednym z największych ośrodków miejskich w Europie, niemalże na równi z Pragą, Paryżem, Londynem, Barceloną czy Neapolem.
Była siedziba papieży jest obecnie stolicą departamentu Vaucluse i jednym z niewielu francuskich miast, które zachowały swoje mury obronne. Wały są jednym z najwspanialszych przykładów istniejących średniowiecznych fortyfikacji . Mury są bardzo mocne i zwieńczone blankami, masywnymi wieżami i kilkoma bramami, z których trzy pochodzą z XIV wieku. Historyczne centrum, które obejmuje Pałac Papieży, katedrę i Pont d’Avignon, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Średniowieczne zabytki i coroczny Festiwal w Awinionie sprawiły, że miasto stało się głównym ośrodkiem turystycznym Francji.
Pałac papieski w Awinionie
Pałac jest imponującym zabytkiem i znajduje się na Place du Palais. To gotycka, dość ponura i monumentalna budowla, która robi jednak kolosalne wrażenie. Jest to jedna z największych i najważniejszych średniowiecznych budowli gotyckich w Europie. Budowa pałacu została zapoczątkowana w 1316 roku przez Jana XXII i kontynuowana przez kolejnych papieży, aż do 1370 roku, kiedy została ukończona.
Etapy budowania Pałacu Papieskiego
Pierwszym papieżem urzędującym w Awinionie był Klemens V, który obawiając się ogromnego chaosu w Rzymie po jego elekcji (1305), przeniósł Kurię Papieską do Awinionu. Mieszkał on jako gość w klasztorze dominikanów. Dopiero jego następca, papież Jan XXII, podjął decyzję odbudowania i rozbudowy dawnego pałacu biskupiego. Nie dokończył jednak końca prac budowlanych, a pałeczkę przejął kolejny papież – Benedykt XII – i jego następca Klemens VI. Dzięki tym dwóm dostojnikom kościelnym do roku 1364 powstawała monumentalna rezydencja papieska o charakterze obronnym.
Budowla powstała w dwóch zasadniczych etapach. Najpierw, w latach ok. 1334–1342 wzniesiono Palais Vieux (Stary Pałac), a następnie w latach 1342–1352 powstał Palais Neuf (Nowy Pałac). Do czasu ukończenia zajmował powierzchnię 11 000 m 2. Budynek był niezwykle drogi i pochłonął większość dochodów papiestwa podczas jego budowy.
- JAN XXII, PIERWSZY PAPIEŻ BUDOWNICZY – 1316-1334
Inwestuje w rezydencję biskupią, która przylega do katedry i przekształca ją w rezydencję papieską. W pobliżu buduje salę sądową, której pozostałości znajdziemy na głównym dziedzińcu. Obecny pałac papieży to głównie dzieło dwóch następców Jana XXII: Benedykta XII i Klemensa VI. Zbudują największy gotycki pałac w ciągu prawie dwudziestu lat.
- BENEDYKT XII, STWORZENIE PAŁACU PAPIESKIEGO – 1335-1342
Benedykt XII powierza właściwą budowę obecnego pałacu swojemu rodakowi, architektowi Pierre’owi Poisson. Głównym elementem budynku staje się Wieża Papieża, która jest sercem papieskich apartamentów – chroni świętą osobę Papieża oraz bogactwa Kościoła. Wieża znajduje się w południowo – wschodnim narożniku i w jej przedłużeniu, wzdłuż wschodniej pierzei, mieści się konsystorz, w którym odbywały się obrady kurii, a także kuchnia i jadalnia przeznaczona na wielkie uczty, poniżej zaś jest zbrojownia, a na końcu wieża Trouillas, mieszcząca spiżarnie, piwnice na opał, kuchnie i latryny. Skrzydła konsystorza (wchód), kaplicy (północ), skrzydło zachodnie, zamieszkiwane przez dwór papieski, i pomieszczenia na konklawe (południe) tworzą czworobok, który otacza dziedziniec. Pałac Benedykta XII jest bogato zdobiony meblami, draperiami i malowidłami ściennymi.
- KLEMENS VI, ROZBUDOWA NOWEJ CZĘŚCI – 1342-1352
Na początku swojego pontyfikatu Klemens VI ukończył Tour de Trouillas, dodał nową wieżę kuchenną i kazał zbudować Tour de la Garde-Robe obok Wieży Papieża.
Następnie architekt Jean de Louvres, pochodzący z Ile-de-France, uzyskuje nadzór nad budową i prowadzi całą organizację nowej rozbudowy. Na początku niszczy sąsiednią dzielnicę i do prywatnych pomieszczeń papieża dobudowuje salę audiencjonalną i w skrzydle południowym wielką kaplicę. Następnie architekt buduje zachodnie skrzydło Pałacu, znane jako Skrzydło Wielkich Dostojników, które zajmuje Wielka Audiencja (Wielka Izba Audiencyjna) lub Sala Sprawiedliwości. Całość zamyka się na półpublicznej przestrzeni, tworząc w ten sposób Dziedziniec Honorowy.
Wraz z Klemensem VI do pałacu wkroczyła gotycka elegancja. Mnóstwo sklepień krzyżowo-żebrowych, rzeźb, listew ozdobnych, kamienia. Przyciągał na swój dwór największych intelektualistów i artystów tamtych czasów, takich jak malarz Mattéo Giovannetti, dzięki czemu uczynił z Awinionu tygiel kulturowy i centrum wymiany myśli europejskiej. Kiedy umarł, większość budynków była już zbudowana.
- INNOCENTY VI I URBAN V – ULEPSZENIA I PRACE WYKOŃCZENIOWE
W następnych dziesięcioleciach prace wykończeniowe i ulepszenia poprawiające komfort zostały podjęte jeszcze przez papieża Innocentego VI (wieża Saint Laurent i de la Gâche, galeria konklawe) oraz Urbana V (ogród i Roma).
LOSY PAŁACU PO PRZENIESIENIU PAPIESTWA DO RZYMU
Po przeniesieniu siedziby papieskiej do Rzymu, pałac stał się siedzibą antypapieży Klemensa VII i Benedykta XIII. Po ich pontyfikacie była to rezydencja legatów, a następnie wice-legatów aż do rewolucji francuskiej, podczas której pałac i katedra zostały splądrowane. Po rewolucji pałac służył jako koszary. Następnie obiekt zaadaptowano na więzienie i archiwa, co było zabiegiem bardzo destrukcyjnym dla zabytku. Dopiero w 1906 roku pałac został przekazany miastu z przeznaczeniem na muzeum. Na początku XX wieku udostępniono go zwiedzającym.
Co pozostało ze wspaniałości Pałacu Papieskiego
Po burzliwych dziejach w historii pałac papieski przetrwał do dziś i to w całym swoim pięknie i okazałości. Mówi się, że sale były niegdyś wyposażone tak, jakby należały do prawdziwego zamku. Stopniowo znikały cenne artefakty, ale dopiero podczas rewolucji francuskiej pałac został prawie całkowicie ograbiony ze swoich skarbów. Kiedy budynek był używany jako koszary od początku XIX wieku, ostatnie pozostałości dzieł sztuki i antyków zostały sprzedane handlarzom.
Dziś pałac jest pusty w środku, ściany ozdobione jedynie portretami francuskich papieży i arrasami. Zachowały się oryginalne kafelki w niektórych pomieszczeniach i freski. Można podziwiać malowidła w kaplicach Św. Jana i Św. Marceliana (Żywoty patronów kaplic) oraz komnatach papieskich. W papieskiej sypialni znajdują się malowidła przedstawiające kurtyny z dekoracją ornamentalną i roślinną. Freski w tzw. Jelenim Pokoju ukazują polowanie na jelenie, polowanie z sokołami i połów ryb. Tło dla tych przedstawień tworzy szczegółowo malowany las o bogatym roślinnym runie i rozmaitymi drzewami, na gałęziach ukazano ptaki. Wystrój wnętrz daleki był od ascezy, która powinna kojarzyć się z życiem papieża. Tu widać raczej świeckie upodobania i dworskie obyczaje.
Pokój Jeleni
Surowość powraca w innych pomieszczeniach, zwłaszcza w Wielkiej Kaplicy czy w Wielkiej Izbie Audiencyjnej.
hdr
Niemniej budowla jest wciąż imponującym kompleksem, który nie bez powodu co roku przyciąga miliony turystów. Do zwiedzania jest tu dobre 15000 metrów kwadratowych – od krużganków i kaplic aż po sale audiencyjne. Czy może kogoś dziwić, że największym pomieszczeniem w całym kompleksie jest jadalnia? Jest to z pewnością wyraźny znak, jak świecki był Kościół katolicki w tamtych czasach.
Pałac Papieski w Awinionie – plan zwiedzania
Obecnie dla publiczności otwartych jest ponad 25 pokoi:
- sale takie jak Grande Audience Hall i Consistory, gdzie odbywały się przesłuchania;
- sale ceremonialne o niezwykłych wymiarach, takie jak Wielka Kaplica Klementynek, w której odbywały się oficjalne uroczystości i nabożeństwa liturgiczne, oraz sala bankietowa Grand Tinel;
- prywatne apartamenty, w których mieszkał papież, w tym Komnata Papieska i Pokój Kawalerski, ozdobione freskami o naturalistycznym, świeckim temacie, które były całkowicie wyjątkowe jak na tamte czasy;
- kaplice św. Martiala i św. Jana, pomalowane bezcennymi freskami włoskiego artysty Matteo Giovannetti;
- tarasy na dachu, z których roztacza się wspaniały widok na Pałac, miasto Awinion i Rodan.
Tarasy pałacu Portal wejściowy Wielkiej Kaplicy Reprezentacyjne schody Dziedziniec Starego Pałacu Dziedziniec starego pałacu Wnętrze Wielkiej Kaplicy
Wstęp i zwiedzanie z tabletami
Do Awinionu przyjechaliśmy późnym popołudniem i w pałacu nie było już wielu zwiedzających. Dzięki temu udało nam się spokojnie obejrzeć wszystkie atrakcje.
Ceny wstępu:
PAŁAC PAPIEŻY
- dorośli: 12 euro
- dzieci od 8 do 17 lat: 10 euro
- dzieci do lat 8: za darmo
PONT SAINT BENEZET
- dorośli: 5 euro
- dzieci od 8 do 17 lat: 4 euro
- dzieci do lat 8: za darmo
MOST + PAŁAC
- dorośli: 14,50 euro
- dzieci od 8 do 17 lat: 11,50 euro
- dzieci do lat 8: za darmo
Taryfa RODZINNA *
- 2 osoby dorosłe + 1 dziecko = 37 €
- 2 osoby dorosłe + 2 dzieci i więcej = 45 €
* Dotyczy tylko biletu pakietowego „Pałac + Most” / dzieci w wieku od 8 do 17 lat.
Informacje praktyczne
- Ze względu na dużą liczbę schodów zwiedzanie pałacu nie jest dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
- Bilet grupowy Palais + Pont jest ważny w dniu zakupu do następnego wieczoru (w cenie jednego wejścia na miejsce).
- Zdjęcia są dozwolone we wszystkich salach Pałacu z wyjątkiem malowanych: Chambre du Pape, Chambre du Cerf, Chapelle Saint Jean.
- Psy nie są akceptowane (z wyjątkiem psów towarzyszących).
- Przy zakupie biletu każdy dostaje tablet z ekranem dotykowym (Histopad), który pozwala zobaczyć jak mogły wyglądać główne pomieszczenia pałacu w XIV wieku. Ważne: sprawdźcie naładowanie baterii – jeden z naszych tabletów dość szybko się wyładował i jedna osoba miała ograniczone wrażenia ze zwiedzania. Obsługa nastawia tablet na wybrany język, a do wyboru jest: francuski, włoski, hiszpański, angielski, japoński, niemiecki i szwajcarski niemiecki. Tablety otrzymują tylko osoby, które zapłaciły za bilet, a to oznacza, że najmłodsze dzieci nie będą miały możliwości skorzystania z Histopadu.
- Średni czas zwiedzania 1,5 godziny.
- Pałac jest otwarty codziennie od 10 do 17.00 (o 16.00 wstęp jest już niemożliwy, podobnie jak zwiedzanie ogrodów).
- Informacje praktyczne na stronie pałacu: http://www.palais-des-papes.com/en/content/practical-infos
Zwiedzanie z tabletem – nasze wrażenia
Przed przyjazdem do Awinionu czytałam różne komentarze ludzi na temat takiego zwiedzania. Opinie były skrajne: od tych pozytywnych do bardzo negatywnych. Część osób wypowiadała się, że jest to takie bezduszne zwiedzanie, że za dużo w tym elektroniki i nie o to chodzi w poznawaniu historii i zabytków. Nasza opinia była jednak zupełnie odwrotna. Szczególnie dzieci, które obecnie są bardzo zaznajomione z tego typu gadżetami, a nie lubią zwykłego chodzenia i oglądania starych murów, były zachwycone. To właśnie sprawiło, że dla nich zabytek stał się atrakcyjny. Ja również bardzo byłam ciekawa wyglądu poszczególnych sal za czasów świetności pałacu. Na podstawie opisów trudno byłoby sobie wyobrazić ogrom bogactwa, kolorów i wystroju wnętrz. Poza tym umieszczone w salach opisy i komentarze były tylko w wybranych językach: francuskim i angielskim, co nie zawsze było w pełni zrozumiałe, zwłaszcza w przypadku słownictwa specjalistycznego.
Tablet jest łatwy w obsłudze i nie powinien sprawić kłopotu nawet mniej obeznanym użytkownikom takiego sprzętu. Po wejściu do danego pomieszczenia, informacje wywoływane są za pomocą GPS-a i możemy posłuchać, gdzie jesteśmy i na co zwrócić uwagę. Wiadomości na temat pałacu podane są w przejrzysty sposób, bez zbędnego zalewania dużą ilością historycznych faktów. Jednak najlepsza zabawa jest w momencie włączenia trybu 3D, który ożywia wnętrze za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. Możemy zobaczyć tapety na ścianach, gości siedzących przy stołach, naczynia, posłuchać gwaru, muzyki i trzaskającego ognia w kominku. Naprawdę można się poczuć jakby się było wśród dostojników kościelnych i razem z nimi ucztowało. Wszystko to ogląda się w trybie 360 st. Wystarczy skierować tablet w odpowiednie miejsce, aby zobaczyć ten fragment pomieszczenia, na który patrzymy.
Bardzo fajną atrakcją dla dzieci były skrzynie ze skarbami. Zadaniem młodych poszukiwaczy historii było znalezienie monet. Wyglądało to tak, jak na grach komputerowych, więc dzieciaki szybko poradziły sobie z tą zagadką. Ja niestety miałam problem. Na koniec można było sobie zrobić zdjęcie w stroju papieskim i wysłać mailem.
Dzięki zwiedzaniu z tabletami wokoło panuje cisza. Nawet jeśli jest w tym samym miejscu wielu turystów, można w spokoju kontemplować wnętrza pałacu, bo wszyscy słuchają objaśnień przez słuchawki. Zwiedzanie jest przyjemne, nie można się nudzić, a dzieci mają naprawdę dużą frajdę.
Awinion to nie tylko cel jednodniowych wycieczek
Bez względu na to, gdzie wybierasz się na wakacje w Prowansji, Awinion jest niezbędnym miejscem na przynajmniej jednodniowe zwiedzanie. Jeśli odwiedziłeś już Pałac Papieski, masz do wyboru wiele innych ciekawych miejsc. Najbardziej znanym z nich jest oczywiście most w Awinionie, legendarny „Pont d 'Avignon”, który każdy z pewnością zna ze słynnej piosenki dla dzieci. Jego prawdziwe imię to Pont Saint Bénézet .