Let’s travel together.

10 największych kościołów Europy, które udało mi się zobaczyć

Loading

Największe kościoły Europy to naprawdę ogromne budowle, pełne przepychu, ale też wspaniałej myśli architektonicznej. Na przykład katedra w Sewilli, która natchnęła mnie do tego wpisu, bo to największy kościół gotycki na świecie. Podobno jej twórcom przyświecał jeden cel: aby „wybudować tak dobrego kościoła, by nigdy żaden mu nie dorównał. Żeby przyszłe pokolenia mówiły, że ten, kto odważył się obmyślić takie dzieło, musiał być szalony”. I coś w tym jest. Nie widziałam wcześniej takiego bogactwa, ogromu i wspaniałości jak tam. Może jedynie Bazylika św. Piotra jest równie piękna. Kiedy zaczęłam układać w myśli wszystkie europejskie katedry i bazyliki, które zwiedziłam, ułożyła się dosyć spora lista i jest to lista jednych z największych tego typu budowli w Europie. W Wikipedii znalazłam listę największych kościołów na świecie i ona mi posłużyła do ułożenia mojego zestawienia względem powierzchni budynków.

Największe kościoły Europy – moja dziesiątka


Niestety, w poniższej dziesiątce brakuje niektórych ważnych pod względem wielkości katedr, na przykład niemieckich (Kolonia, Ulm, Drezno), belgijskich (Antwerpia, Koekelberg) czy choćby portugalskiej Fatimy. Mam nadzieję, że uda mi się je kiedyś zobaczyć. Póki co zapraszam Was w podróż po największych europejskich świątyniach, które miałam okazję zwiedzić i podziwiać.

  1. Bazylika Św. Piotra w Watykanie

    Tej świątyni nie trzeba przedstawiać. Jest ona największym kościołem w Europie i drugim na świecie (największa jest Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro – stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie ma jej w zestawieniu z Wikipedii).
    Zgodnie z przekazami bazylika stoi w miejscu ukrzyżowania i pochówku Św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych, tu urzęduje papież. Będąc w Rzymie nie sposób jej nie zobaczyć – to charakterystyczny element panoramy tego miasta.
    Wnętrze tego zabytku jest imponujące, nie tylko ze względu na wielkość (138 m wysokości i 222 długości), ale przede wszystkim na bogactwo zdobień. Przy jego wykańczaniu pracowali najwybitniejsi renesansowi artyści, a wśród nich Michał Anioł, który zaprojektował zwężającą się lekko ku górze kopułę. Jego autorstwa jest również Pieta, rzeźba przedstawiająca Matkę Boską z Chrystusem na kolanach. Warty uwagi jest też baldachim, znajdujący się pod kopułą i skupiający uwagę na ołtarzu, autorstwa Berniniego. Artysta pracował w świątyni 60 lat i jest twórcą znajdującej się za ołtarzem kaplicy, w której mieści się Tron św. Piotra zawierający relikwiarz z jego szczątkami. To również on zaprojektował efektowny plac przed bazyliką w kształcie elipsy. 4 rzędy kolumn stojące wokół placu osłaniają posągi 140 świętych, wśród których można znaleźć Polaka – św. Jacka Odrowąża.

  2. Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

    Marmurowa katedra w Mediolanie to dzieło gotyku. Jest to również jeden z największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m). Największe wrażenie robi fasada budynku wykonana z marmuru i ozdobiona ogromną ilością rzeźb, a także znajdujący się przed nią rozległy Plac Katedralny. Dół fasady jest barokowy, a górze nadano charakter gotycki. Warto wejść na tarasy świątyni, skąd można podziwiać detale zdobień, a także widok na plac, miasto i Alpy. 
    Wewnątrz katedry warto zwrócić uwagę na jedne z największych na świecie witraży, znajdujący się obok  wejścia w posadzce zegar słoneczny, ołtarz, a także grobowiec św. Karola Boromeusza.

  3. Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

    Katedra wybudowana w stylu gotyckim stanęła w miejscu dawnego meczetu, po którym została dzwonnica Giralda i patio z drzewami pomarańczowymi. W środku świątynia robi ogromne wrażenie. Jej ogrom jest przytłaczający, a wrażenie bogactwa i wielkości dopełnia największy w Hiszpanii ołtarz (18,2 m szerokości i 27,8 m wysokości), który wprost spływa złotem i precjozami. W świątyni znajduje się również grobowiec i szczątki zdobywcy Sewilli Ferdynada III Świętego i Krzysztofa Kolumba. Zwiedzając Andaluzję, koniecznie trzeba ją zobaczyć.

  4. Bazylika św. Antoniego w Padwie

    Bazylika w Padwie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym mieście. Budynek łączy styl romański (fasada) i bizantyjski (kopuły).
    W środku znajduje się grób św. Antoniego i tu udają się ludzie, aby pomodlić się i złożyć prośby. Liczne zdjęcia i karteczki przyczepione do grobowca świętego, a także modlący się w skupieniu zwykli ludzie to widok chwytający za serce. Idąc wgłąb świątyni można obejrzeć liczne płaskorzeźby przedstawiające cuda jej patrona. Ale największe wrażenie robi skarbiec, w którym przechowuje się relikwie św. Antoniego, między innymi język i struny głosowe.

  5. Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym

    Znajdująca się niedaleko Konina, we wsi Licheń Stary bazylika, jest największym kościołem w Polsce. Został wzniesiony na pamiątkę objawień Matki Boskiej z roku 1813 i 1850-52. Budowę zakończono w 2004 roku i trwała 10 lat. W świątyni znajduje się największy w Polsce dzwon i zespół organów (13 na świecie), a sam budynek powstał w szczerym polu, tuż nad brzegiem Jeziora Licheńskiego. Przed bazyliką znajduje się ogromny plac, który pomieści 250 tys. wiernych. Z tarasów na wieży rozciąga się piękny widok na okolicę.

    10 największych kościołów w Europie

  6. Katedra Santa Maria del Flore we Florencji

    Katedra we Florencji to najbardziej charakterystyczny zabytek tego miasta, z górującą ponad nim wspaniałą kopułą, dzwonnicą i przepiękną, kamienną fasadą. Plan wzniesienia katedry powstał w XIII wieku i miała ona być symbolem bogactwa i potęgi tego miasta. Dlatego projekt miał przewyższać wszystko, co stworzyli Grecy i Rzymianie w czasie swojej świetności. Projektantem został Arnolfo di Cambio, który zaproponował trójnawową bazylikę, zwieńczoną ogromną ośmioboczną kopułą. Co ciekawe, zbudowano ją bez użycia rusztowania i deskowania, których zbudowanie, z uwagi na wysokość i rozpiętość konstrukcji przekrycia, zostało uznane za niemożliwe. Do dziś naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób udało się ją zbudować w tamtych czasach. Wejście na kopułę to gratka dla tych, którzy chcą podziwiać panoramę miasta, a także geniusz architekta, który podjął się wykonania projektu.
    Warta uwagi jest fasada, która powstała dopiero w XIX w., ale nie jest poważana przez florentyńczyków jako zbyt krzykliwa. W przeciwieństwie do niej, środek jest trochę ascetyczny. Właściwie jest to ogromna, surowa przestrzeń, skrywająca jednak wiele dzieł sztuki. Warty uwagi jest znajdujący się nad drzwiami wejściowymi zegar odmierzający czas zgodnie z zachodami słońca, witraże i malowidła. W katedrze znajdziemy również grób i rzeźbę  architekta, który zarządzał budową kopuły – Filippo Brunelleschiego.

  7. Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

    Znajdująca się przy Piazza Maggiore bazylika wygląda jakby nigdy nie została skończona. Tak w rzeczy samej było. W planach świątynia miała być symbolem niezależności Bolonii od władzy papieskiej i swoją wielkością przyćmić Bazylikę św. Piotra w Rzymie. To się jednak nie udało, bo papież Pius VI sprzeciwił się tym planom i w miejscu, gdzie miała znajdować się boczna nawa kościoła, polecił wybudować Archiginnasio – pierwszą wspólną siedzibę wszystkich wydziałów uniwersytetu.
    Fasadę bazyliki w dolnej części zdobi marmurowa okładzina, jej górna część nie została ukończona i pozostał jedynie ceglany mur. Wymiary budynku – 132 metry długości i 60 metrów szerokości – sprawiają, że jest to jeden z największych kościołów w Europie.

  8. Katedra Notre-Dame w Paryżu

    Katedra Notre-Dame to jeden z najbardziej znanych zabytków miasta miłości i zakochanych – Paryża. Na pewno po części za sprawą powieści „Dzwonnik z Notre-Dame”. Katedra wznosi się na wyspie na Sekwanie i zachwyca romańskim stylem. Duże wrażenie robi wspaniała symetryczna fasada, którą okalają dwie wieże zwężające się lekko ku górze. Wnętrze ma długość 130 m i szerokość 48 m. Na wieżę prowadzi 387 schodków, ale rozciągający się na centrum Paryża widok jest warty trudu wspinaczki.
    Wnętrze katedry warto zwiedzać w słoneczny dzień i wcześnie rano. Przez okna witrażowe wpadają wtedy kolorowe refleksy świetlne, a w środku nie ma tylu turystów, co w późniejszych godzinach. Oprócz okien w świątyni możemy podziwiać wspaniałe rozety, w tym ponad 10-metrową w głównej fasadzie.

  9. Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie

    Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – bo tak brzmi pełna nazwa tego kościoła, to główne dzieło Antoniego Gaudiego. Nad projektem pracował przez 40 lat, a ostatnie 15 lat życia poświęcił całkowicie budowie świątyni. Żył bardzo skromnie, przeznaczając wszystkie środki na realizację swojego dzieła. W tym czasie wielokrotnie zmieniał projekt, który według założeń artysty miał przypominać jeden wielki organizm. Gaudi zginął wpadając pod koła tramwaju w 1926 roku, zostawiając niedokończoną budowę, która trwa do dziś. Jak dotąd wzniesiono 8 z 18 wież. Po zakończeniu budowy, która przewidywana jest na rok 2026, będzie to najwyższy kościół na świecie.
    Będąc we wnętrzu uwagę zwraca niezwykle nowoczesna architektura. Jasne kolory, witraże, które dodatkowo dodają kolorowego światła i zawieszony wizerunek Chrystusa na krzyżu – wszystko to daje wrażenie niezwykłej lekkości. Nie spodziewałam się tego! Nigdy wcześniej nie widziałam tak pięknego wnętrza w kościele. Dlatego też warto wystać się w kolejce, zapłacić i wejść do środka.

  10. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

    Kościół, który góruje nad Gdańskiem masywną dzwonnicą i smukłymi wieżyczkami, jest przykładem gotyku ceglanego. Pod względem objętości to trzecia na świecie świątynia zbudowana z cegły. Z zewnątrz budynek charakteryzuje się płaskimi ścianami i ostrołukowymi, wysokimi oknami. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, na który prowadzi 409 schodów i z którego rozpościera się widok na miasto.

Może ci się również spodobać
4 Komentarze
  1. Magda mówi

    Imponujące! Przyznam, że tylko dwie widziałam z tej listy ale zawsze jakoś tak ustawiam trasę zwiedzania szczególnie po wyspach greckich by był na niej jakiś imponujący choć malutki kościółek.

    1. TraveloguePl mówi

      Kościoły przeważnie robią wrażenie, nawet te malutkie. Przyznam, że dla mnie ta lista też była pewnym odkryciem, nie wiedziałam, że tyle udało mi się zobaczyć. A gdy je wszystkie zebrałam, to naprawdę było to duże wow!

  2. Witcher mówi

    A gdzie 3 największy gotycki kościół na świecie – katedra w Kolonii?

    1. Joanna mówi

      Tak, wiem, że w Niemczech jest kilka katedr, które idealnie pasowałyby do tego rankingu, ale dlatego napisałam w tytule „które udalo mi się zobaczyć”. Mam nadzieję, że uda mi się ten wpis kiedyś uzupełnić o brakujące katedry.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.