Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie już otworzyły swoje bajkowe podwoje. Na największych placach miast stoją kramy ze słodyczami, rękodziełem i grzanym winem. Wszyscy cieszą się nadchodzącymi świętami i nie szczędzą pieniędzy, aby poczuć ten klimat, popróbować smakołyków i grzańców z aromatycznymi przyprawami. Wszystko to, co nam się kojarzy z Bożym Narodzeniem, można znaleźć na jarmarku. Dlaczego więc by się nie wybrać na któryś z nich? Najpiękniejsze i najczęściej odwiedzane przez turystów znajdują się całkiem blisko Polski, a i my nie mamy się czego wstydzić.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Data: 22.11 – 31.12.2019
Miejsce: Rynek, ul. Świdnicka, ul. Oławska, Plac Solny
Godziny: 10.00 – 21.00
strona internetowa
Będę tu lokalną patriotką i powiem, że we Wrocławiu jest najładniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Polsce. Świąteczny wystrój wspaniale prezentuje się na tle wrocławskich zabytków, przez co możemy poczuć się jak byśmy byli w sercu baśniowego świata. Piękne iluminacje, świąteczne stragany, przysmaki i zapach goździków pomieszany z cynamonem przyprawiają wprost o zawrót głowy. Dzieci mogą krążyć w bajkowym świecie pomiędzy świerkami i teatrzykami kukiełkowymi, z których rozbrzmiewają najbardziej znane wszystkim baśnie. Tuż obok kręci się karuzela i ze świstem przejeżdża kolejka. Mamy tu też strzelnicę i kramy z odpustowymi pamiątkami. Dalej handlowcy prezentują rękodzieło, wyroby wędliniarskie, miody, nalewki i słodkości, z których najbardziej świąteczne to lukrowane pierniki. Wśród smakołyków można tu znaleźć przysmaki z różnych stron świata: hiszpańskie churros z płynną czekoladą (pyszne!), pieczone kasztany, turecka baklava, alzackie podpłomyki flammkuchen, węgierski boczek „kolozsvári”, kołacz czy langosz, francuskie naleśniki. Możemy również spróbować góralskich oscypków z żurawiną czy regionalnych wędlin.
Jarmark we Wrocławiu to nie tylko Rynek. Stoiska rozciągają się jeszcze na Plac Solny, ul. Świdnicką i Oławską, ale najwięcej atrakcji poza kramami jest na samym Rynku. Już przy samym wejściu od strony ul. Świdnickiej wita nas wspaniały świąteczny wiatrak, jest też symbol Wrocławia – krasnal. Ten akurat, stosownie do okazji, nazywa się Prezentuś i dotknięcie jego czapki sprawi, że spełnią się wszystkie marzenia. W przeciwieństwie do innych wrocławskich krasnali, ten pojawia się tylko w czasie jarmarku. Dla dzieci przygotowano również miejsce, gdzie odbywają się warsztaty zdobienia bombek, pojawiła się też po raz pierwszy karuzela „Rudolf i przyjaciele”. Można ją znaleźć niedaleko pysznie prezentującej się choinki, przy której każdy chce mieć pamiątkowe zdjęcie. Wokoło słychać świąteczne przeboje, a tłum ludzi krąży z kufelkami grzanego wina, kakao czy herbaty. Niewątpliwie można dać się ponieść bożonarodzeniowej atmosferze. Warto pojawić się 17.12 – odbywa się wtedy Świąteczny Korowód Kolędników. Na pewno będzie na co popatrzeć!
Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie
Data: 29.11.-26.12.2019
Miejsce: Rynek Główny
strona internetowa
Jarmark na krakowskim Rynku już na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń związanych ze świętami. Kupcy, którzy przybyli do Krakowa również zza wschodniej i południowej granicy, Holandii i Wielkiej Brytanii, sprzedają sery, wyroby wędliniarskie, ręcznie zdobione ozdoby choinkowe, wyroby z siana i słomy, woskowe świece, lwowskie słodycze, a także litewską biżuterię z tkanin i drewna. W ofercie są też stoiska z potrawami z grilla, pierogami według staropolskich przepisów, oscypki, a nawet pajdy chleba ze smalcem, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Wśród słodkości nie zabraknie prażonych orzechów, pierników, pieczonych kasztanów i miodów. Tradycyjnie będzie można skosztować Grzańca Galicyjskiego.
W czasie trwania jarmarku czeka na odwiedzających wiele atrakcji, m.in. korowód kolędników, pokaz Dziadów Polskich przy pomniku Adama Mickiewicza (24.12) czy wspólne kolędowanie (26.12). Cały program tu.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze
Data: 30.12.2019 – 6.01.2020 i 30.11 – 30.12.2019 (Plac Republiki)
Miejsce: Rynek Staromiejski, Plac Wacława i Plac Republiki
Godziny: 10.00 – 22.00
strona internetowa
Co prawda w Pradze jarmark odbywa się w kilku miejscach, ale najwięcej atrakcji i piękną choinkę znajdziecie na Rynku Staromiejskim. Obok kramów są tam organizowane występy artystyczne, głównie koncerty chórów i zespołów folklorystycznych, a także warsztaty i projekcja bajek dla dzieci. Jak na każdym jarmarku, również tu nie brakuje rękodzieła i różnych przysmaków. Można kupić ziemniaki w różnych postaciach, węgierski langosz (rodzaj placków ziemniaczanych), grillowane mięso czy czeski gulasz. Ze słodyczy tradycyjnie można kupić pieczone kasztany, orzeszki czy trdelnik (drożdżowe ciasto z cukrem i cynamonem nawinięte na walec i pieczone nad ogniem). Kto kupi grzańca otrzyma pamiątkowy kubek z grafiką przedstawiającą władców Czech czy panoramę Pragi (koszt 60 koron). Dla amatorów pamiątek znajdzie się biżuteria, ozdoby choinkowe czy zimowe czapki i rękawiczki.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie
Data: 27.11 – 24.12.2019
Miejsce: Münzgasse
Godziny: 10.00 – 21.00, weekendy 10.00 – 22.00, w Wigilię do 14.00
strona internetowa
Jarmark w Dreźnie to jeden z najstarszych jarmarków w Niemczech. Jego nazwa „Striezelmarkt” pochodzi ze średniowiecza i wiąże się z serwowaną wtedy struclą. Striezelmarkt dużo zachował ze swojej wielowiekowej tradycji i przez to jest bardzo chętnie odwiedzany. Kupcy oferują tu ludowe wyroby rzemieślnicze, drewniane zabawki, gwiazdy betlejemskie, świąteczne piramidy (Weihnachtspyramide), anioły czy produkty z dmuchanego szkła. Zapach przysmaków towarzyszy zwiedzającym wzdłuż całego jarmarku. Grzane wino, przyprawy korzenne, pieczone jabłka i mięsiwa pachną tak, że trudno nie skosztować tych smakowitych dań i słodkości. Warto spróbować pierniki z Pulsnitz, które wyrabiane są w kilku piekarniach według średniowiecznych receptur, Original Dresdener Christstollen – pyszne świąteczne ciasto wyrabiane w Dreźnie, prażone orzechy czy naleśniki. Wśród ciekawych, lokalnych przysmaków jest też Pflaumentoffel – figurka kominiarza zrobiona z upieczonych suszonych śliwek. Nawiązuje ona do pracujących chłopców z sierocińców, którzy w XVII w. zajmowali się czyszczeniem kominów. Jak każdy kominiarz, jest to też talizman przynoszący szczęście. Wśród pamiątek i przysmaków można znaleźć też koronki z Plauen, ozdoby choinkowe z niedalekich Rudaw, tkaniny i wyroby garncarskie z Łużyc i gwiazdy adwentowe z Herrnhut.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie
Data: 25.11 – 31.12.2019
Miejsce: Gendarmenmarkt
Godziny otwarcia: 11.00 – 22.00, w Wigilię 11.00 – 18.00, w Sylwestra 11.00 – 1.00
Wstęp: 1 euro, dzieci do lat 12 za darmo
Od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 14.00 wstęp wolny (z wyjątkiem 25 i 26.12.2017 r.)
strona internetowa
Jarmark na placu Gandarmenmarkt to jeden z najbardziej ciekawych artystycznie jarmarków w Berlinie. Jako że w stolicy Niemiec jest ich nawet 60 w różnych miejscach, jest w czym wybierać. Ten jednak jest wyjątkowy. Sama sceneria przykuwa wzrok, a liczne występy akrobatów, zespołów tanecznych, chórów, żonglerów, artystów ognia zapewniają rozrywkę i kolorowe show. Ale jarmark to też galerie fotografii, malarstwa i rzeźby, pokazy pracy rzemieślników, a także kulinarne przysmaki, które można skosztować w ogrzewanych namiotach.
Kramy usytuowane są pomiędzy dwoma katedrami (Niemiecka i Francuska) z ogromnymi kolumnami i iluminacjami. Sam plac uważany jest za jeden z ładniejszych w Berlinie i znajduje się blisko historycznego centrum. To nadaje niesamowitego klimatu i sprawia, że jarmark na Gendarmenmarkt jest bardzo popularny i tłumnie odwiedzany.
Właściwie w Berlinie jarmarki znajdują się na każdym większym placu. Najlepiej kupić bilet całodzienny na metro i poruszać się tym środkiem transportu, ponieważ najwięcej z nich znajduje się na placach położonych wzdłuż linii metra.
Top 10 jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie
Jarmark Bożonarodzeniowy (Christkindlmarkt) w Wiedniu
Data: 15.11.-26.12.2019
Miejsce: Rathausplatz
Godziny: 10.00-21.30 (niedziela-czwartek), 10.00-22.00 (piątek i sobota)
10.00-18.00 (Wigilia), 11.00-21.30 (Boże Narodzenie)
strona internetowa
Jarmarki w Wiedniu mają długą tradycję, bo sięgają aż XIII wieku. Dziś, za sprawą iluminacji, kolorowych wiatraków i karuzel, drewnianych domków z przysmakami i pamiątkami, w okresie świątecznym całe miasto przypomina trochę krainę baśni. Wokół rozbrzmiewają świąteczne pieśni, a z kramów unosi się zapach grzanego wina, kandyzowanych owoców i waty cukrowej. Już przy wejściu na plac wita nas brama w kształcie wieńca adwentowego. Dalej mamy około 150 stoisk z rękodziełem, wyrobami ze skóry, drewna i ceramiki, a także ze świątecznymi smakołykami i napojami. Specjalnością wiedeńskich kiermaszów są jabłka w karmelu, szarlotka, owoce w czekoladzie, sery, wędliny, owocowe poncze i oczywiście glühwein.
Pod wielką choinką, która ma 70 lat i 25 m wysokości, można posłuchać kolęd i pieśni świątecznych. Dużą atrakcją jest też lodowisko znajdujące się w Rathauspark (otwarte od 16. 11.2019 do 6. stycznia 2020 i czynne codziennie od 10.00 do 22.00, poza Wigilią – do 18.00 i Sylwestrem – zamknięte). Jazda na łyżwach w tak niesamowitej atmosferze zimowego Wiednia i przy wtórze świątecznych przebojów niewątpliwie pozostanie na długo w pamięci. Na miejscu można wypożyczyć cały sprzęt.
Przygotowano również wiele atrakcji dla dzieci, łącznie z parkiem naukowym, w którym można wykonać różne doświadczenia ze śniegiem, lodem i kryształami.
W Wiedniu jarmarki odbywają się również w innych miejscach, więcej informacji znajdziecie tu.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie
Data: 22.11 – 22.12.2019
Miejsce: Rynek Główny, Plac Franciszkański, Plac Hviezdoslava
Godziny: 10.00 – 22.00
strona internetowa
Jarmark w Bratysławie jest dość świeżym wydarzeniem, albowiem odbywa się dopiero od 20 lat. Jednak jeśli ktoś lubi kameralną atmosferę i nie znosi tłumów, jest to idealne miejsce na świąteczne zakupy. Dodatkowo warto wiedzieć, że jest tam tanio i mniej komercyjnie niż w Pradze.
Pomimo swoich rozmiarów, jarmark w Bratysławie to około 100 stoisk, które oferują szeroki wybór wyrobów, wśród których znajdziemy produkty rzemieślnicze, ceramikę i odzież zimową. Na stoiskach oferowane są też regionalne potrawy, takie jak loksze, czyli placki z ciasta ziemniaczanego nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, pagacze, czyli bułki skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po cygańsku, potrawy mięsne i rybne z grilla. Ze słodkości warto spróbować strudli i pierników. Do picia serwuje się grzane wino, miód pitny, grog i poncz.
Jarmarki w Bratysławie odbywają się na Rynku Głównym, Placu Hviezdoslava, Placu Franciszkanów i innych miejscach: szczegóły tu.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Lwowie
Data: 7.12.2019 – 14.01.2020
Miejsce: Prospekt Swobody, Rynek
Godziny: 11.00 – 22.00, sobota-niedziela 10.00 – 23.00
strona internetowa
Jarmark we Lwowie rozpoczyna się trochę później ze względu na religię prawosławną, w której Boże Narodzenie obchodzone jest dwa tygodnie później. Jest to młody jarmark – na wzór europejski organizowany dopiero od 2009 roku. Na Prospekcie Swobody działa około 150 straganów, a na Rynku lodowisko. Atrakcją jest tramwaj ze świątecznymi iluminacjami czy konkurs rzeźbienia w lodzie.
Wśród oferowanych produktów w bardzo korzystnych cenach dominują wyroby z miodu, wyroby z wełny owczej i koziej, haftowane, rzeźby, odzież ludowa, a do jedzenia mięso i kiełbaski z grilla, czeskie trdelniki z posypkami w różnych smakach, cukierki, pierniki, grzane wino, czekolada, miód pitny.