Jak co roku przed wakacjami mieliśmy ten sam problem: jak szybko i tanio wymienić walutę? Który kantor najlepszy? Jak szybko wysłać pieniądze za granicę? Wszystkie te pytania pojawiły się wraz z rezerwacją naszego wakacyjnego domu w Portugalii.
Płatność za wynajęcie domu/apartamentu
Zwykle planując wakacje zakładamy, że będziemy mieszkać w wynajętym domu. Z wielu powodów jest to dla nas najwygodniejsza opcja i lubimy tak spędzać wakacje. O ile rezerwacja przez Booking.com jest prosta, bo najczęściej płacimy kartą kredytową, o tyle serwisy pośredniczące między najemcą a wynajmującym albo agencje nieruchomości działające w ten sam sposób oczekują wpłaty prosto na konto.
Szukając domów, często korzystamy z Homeaway.com, HollidayLettings.com, AirBNB.com lub w czeluściach internetu znajdujemy kontakty do właścicieli interesujących nas domów w agencjach nieruchomości. Niekiedy płatność jest możliwa poprzez serwis, a niekiedy nie. Czasami nasze noclegi rezerwując nawet przez Booking opłacamy na miejscu. Oznacza to, że musimy mieć gotówkę ze sobą albo musimy zrobić przelew zagraniczny.
Przelew zagraniczny
Dość szybkim krokiem w celu przelewania pieniędzy za granicę było założenie konta walutowego. Akurat w moim banku miałam taką opcję za darmo, jedynie musiałam pokryć koszt przelewu. I oczywiście wpłacić walutę na konto. Wiadomo, że kupno waluty w banku jest drogim interesem, pozostawało więc znalezienie kantoru, który nie kasował zbyt wiele za wymianę złotego na euro lub inne pieniądze.
Ponieważ zwykle jeździmy z naszymi przyjaciółmi, koszt wynajmu domu dzielimy na pół. Umawiamy się więc na przekazanie pieniędzy, w związku z czym każdy z nas musi najpierw wymienić złote na euro, a potem ja wpłacam całość na moje konto i wykonuję przelew na konto właściciela nieruchomości.
Zobaczcie, ile taka prosta czynność generuje zachodu! Musieliśmy ze znajomymi spotkać się w jakimś miejscu, więc traciliśmy czas na dojazd i stanie w korkach, bo mieszkamy w dwóch różnych częściach Wrocławia. Przedtem wypłata pieniędzy z bankomatu. Przy takich kwotach, zawsze miałam dusze na ramieniu, że ktoś to widzi, że mnie gdzieś wyłapie i okradnie. Na szczęście bank i kantor mam w jednym miejscu i nawet blisko siebie, jednak i tak bieganie po centrum handlowym z kilkoma tysiącami złotych w kieszeni to zawsze dla mnie jest stres. Potem wymiana na walutę i wpłata na konto. Stanie w kolejkach w banku i negocjowanie ceny w kantorze. Na końcu wykonanie przelewu w domu z komputera. I tak czasem dwa razy, w zależności od tego, jak jesteśmy umówieni z wynajmującym.
W tym roku musieliśmy wpłacić pierwszą połowę od razu po omówieniu warunków, a drugą w terminie do 11 czerwca. I wyobraźcie sobie, że w ferworze codziennych zadań zapomnieliśmy o tym całkiem i dopiero w weekend przed 11 czerwca przypomniało nam się, że powinniśmy przelać do poniedziałku kolejną część. Oczywiście, tym razem nie było z tym problemu. Uprzedziliśmy, że przelew wyjdzie w poniedziałek i to potrwa 1 lub 2 dni aż zostanie zaksięgowany na koncie właściciela nieruchomości, ale gdyby to była jakaś agencja, która restrykcyjnie kontroluje terminów, to moglibyśmy stracić rezerwację. Myślę, że takie rzeczy zdarzają się rzadko, ale w głowie pojawiło mi się pytanie, co zrobić, jeśli naprawdę szybko będę musiała wysłać pieniądze za granicę?
Okazało się, że rozwiązanie jest proste i wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu, tracenia czasu i narażania się na kradzież. Podsunął mi je mój mąż, który korzysta często z takich nowinek i który już dawno temu wykonywał wymianę waluty i przelewy za pośrednictwem kantoru online. Co ciekawe, trwa to kilka minut, a przewalutowanie było tańsze niż w banku i kantorze.
Ile można zaoszczędzić?
Okazuje się, że całkiem sporo. Wchodzę na stronę Rkantor.com i porównuję jego kurs z kursami euro w innych bankach. Powiedzmy, że chcę wymienić 3500 euro – bo tyle kosztowało wynajęcie naszego wakacyjnego domu na dwa tygodnie dla dwóch rodzin. Rożnica w cenie osiąga nawet 891 zł!
A co kursami w kantorach? Nie ma aż takiej różnicy, ale przewagą kantoru internetowego jest czas. Całą operację wymiany i przelewu możesz wykonać za pośrednictwem kantoru internetowego nie wychodząc z domu.
Po pierwsze bezpieczeństwo
Jak zwykle w internecie warto postawić na bezpieczne kantory. Dla mnie ważny był status Krajowej Instytucji Płatniczej wydawany przez Komisję Nadzoru Finansowego, bo niewiele kantorów internetowych może pochwalić się takim statusem. Dużym atutem jest też powiązanie kapitałowe z bankiem, a także przestrzeganie bezpieczeństwa w zakresie powierzonych środków i przekazanych danych osobowych.
Jak to działa?
W większości przypadków kantor internetowy poprosi Cię o założenie konta. Rkantor.com, który wybrałam, podobnie. W celu rejestracji podajesz swój email i hasło, a następnie potwierdzasz rejestrację poprzez email, który przychodzi na podany przez Ciebie mail. Po kliknięciu w link musisz wybrać podmiot jaki reprezentujesz – ja wybrałam osobę fizyczną, ale może być też jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka akcyjna lub inna, a także inny kantor (stacjonarny bądź internetowy). Następnie podajesz dane osobowe, kontakt telefoniczny i hasło cyfrowe do dostępu telefonicznego. Na komórkę przychodzi kod, który wpisuję w serwisie. Kolejnym etapem jest podanie adresu, numeru pesel i dowodu osobistego. Potem aktywujesz konto poprzez dokonanie przelewu online lub możesz zrobić to w oddziale banku. W przypadku Rkantoru będzie to Bank Raiffeisen. Na końcu przelewasz kwotę i wybierasz walutę, którą chcesz kupić. Rejestracja jest całkowicie darmowa.
Teraz możesz wymieniać waluty. Z informacji Rkantor.com:
- Będąc użytkownikiem Rkantor.com otrzymujesz portfel walutowy, w którym możesz bezpłatnie dokonywać transakcji na ponad 170 parach walutowych!
- Otrzymujesz bezpłatne rachunki w 19 walutach!
- Przy crossach walutowych wymieniasz po kursach bezpośrednich, co oznacza, że nie wykonujemy niekorzystnych dodatkowych przewalutowań na PLN
Co ciekawe, aby wymienić walutę nie musisz mieć konta walutowego w swoim banku. Pieniądze można wypłacić na kilka sposobów:
1) przelewem na rachunek bankowy (podajesz konto odbiorcy, jego dane, tytuł przelewu, kwotę i walutę przelewu),
2) przelewem na e-mail (jeśli adresat jest użytkownikiem Rkantor.com, pieniądze natychmiast zasilą jego portfel walutowy, jeśli odbiorca nie jest użytkownikiem Rkantor.com, otrzyma szczegółową instrukcję, w jaki sposób może odebrać pieniądze.)
3) wypłacić gotówkę w bankomacie (Euronetu za pomocą przesłanego smsem kodu, ale uwaga – nie wszystkie bankomaty Euronetu oferują wypłatę w euro, trzeba sprawdzić które. We Wrocławiu jest 14 takich bankomatów),
4) wypłacić gotówkę w oddziale Raiffeisen Polbank.
Oszczędność czasu
Podsumowując, poprzez wymianę waluty w kantorze internetowym oszczędzasz czas. Walutę możesz wymienić przez całą dobę (w kantorze
w godzinach 8:00 – 22:00 od poniedziałku do piątku i na giełdzie, na której możesz kupować i sprzedawać waluty od innych użytkowników serwisu – bez pośredników. Sami ustalacie kurs wymiany, a Rkantor.com łączy Wasze zlecenia). Pieniądze możesz od razu przelać do odbiorcy i masz problem z głowy.
Często takie przelewy trwają kilka minut. Oferta przelewów natychmiastowych jest często standardem. Z badań wynika bowiem, że często czas jest dla nas najważniejszą wytyczną. Chcemy, aby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy szybko. Nie w ciągu kilku dni, ale zaraz, najlepiej za kilka minut. Według zestawienia Forbesa, najszybszy jest obecnie RKantor.com – przelew trwa nawet poniżej 10 minut.
Poza tym kantory otwierają własne rachunki w tzw. bankach współpracujących i gdy zlecamy przelew z kantoru do takiego banku, nie wychodzi on poza jego system. Oznacza to, że może zostać zaksięgowany jako przelew wewnętrzny. Nie tylko oszczędzamy czas, ale i pieniądze, bo tego typu transakcje są darmowe.
Podsumowanie
Korzystając z kantoru online mamy możliwość przewalutowania pieniędzy w krótkim czasie i w dobrej cenie. Możemy dzięki temu przelać pieniądze za granicę albo zza granicy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób podróżujących, kupujących lub pracujących za granicą, prowadzących firmy, spłacających kredyty i dla wszystkich osób, które potrzebują wymienić walutę.