Let’s travel together.

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – która opcja jest najlepsza?

Loading

Planując wakacje poza granicami Polski, pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się czy wystarczy karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne jako dodatkowa opcja. A może przydadzą obie formy zabezpieczenia? Zapewne każdy chociaż przez chwilę miał w głowie niezbyt optymistyczny scenariusz ewentualnych wypadków na urlopie. “Co, jeśli zachoruję z daleka od domu? Czy będzie mnie stać na leczenie za granicą? Jak wrócę do Polski?”. Niemiłe niespodzianki niestety się zdarzają, a chociaż mamy nadzieję, że uda się ich uniknąć, warto zabezpieczyć się na takie wypadki jeszcze przed wyjazdem. Dlaczego oprócz karty EKUZ warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Coraz więcej obywateli decyduje się na wyrobienie karty EKUZ – w końcu jest ona bezpłatna i przysługuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Niestety, ma ona swoje wady i może się okazać, że mimo jej posiadania zostaniemy obciążeni niemałymi kosztami leczenia lub transportu. Warto zatem rozważyć opcję, jaką jest ubezpieczenie turystyczne. O wadach i zaletach tych dwóch możliwości więcej informacji znajdziecie poniżej.

Co to jest karta EKUZ?

Karta EKUZ, a raczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest dokumentem poświadczającym prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia podczas naszego pobytu poza granicami kraju.

Kartę EKUZ może otrzymać każdy, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym na terenie kraju. Wydaje ją Narodowy Fundusz Zdrowia, a wyrobienie tego dokumentu jest całkowicie bezpłatne. 

Warto również dodać, że niezależnie od wieku czy statusu społecznego danej osoby, każdy posiadacz karty ma dokładnie takie same uprawnienia do korzystania z opieki zdrowotnej. Niestety, uprawnienia te są dość ograniczone, a zapewnionia opieka ma bardzo podstawowy zakres.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Dróg do uzyskania takiej karty jest kilka, i właściwie wszystkie są równie proste. Po pierwsze: wniosek o kartę EKUZ, można uzyskać poprzez złożenie wniosku do NFZ – zarówno osobiście, jak i drogą pocztową czy elektroniczną. Istnieje również możliwość otrzymania jest przy użyciu Internetowego Konta Pacjenta lub elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP

Kartę EKUZ można wyrobić również dziecku. Jeśli stara się o nią osobą ucząca powyżej 18 roku życia (zarówno licealista, student, jak i doktorant), wówczas do wniosku o wyrobienie dokumentu powinien zostać dołączony skan legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. 

Jak działa karta EKUZ?

To, w jaki sposób działa ten dokument i co nam właściwie daje, powinien wiedzieć każdy, kto zamierza z niego korzystać, aby nie być zaskoczony, gdy zostanie zobligowany do uiszczenia niektórych kosztów leczenia. 

Karta EKUZ nie jest formą ubezpieczenia turystycznego, a poza granicami Unii Europejskiej nie ma żadnej mocy prawnej. Obejmuje ona najbardziej podstawowe świadczenia medyczne, a w dodatku świadczenia te oferuje jedynie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym kraju[2]. Jest to o tyle istotny punkt, że to, co w Polsce bezpłatne, w innych krajach może wiązać się z kosztami.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych ostatnio najpopularniejszymi miejscami hospitalizacji są: Grecja, Egipt oraz Hiszpania, ale też Wielka Brytania i Majorka. Najczęstszymi przyczynami hospitalizacji są wypadki i upadki z balkonów. Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) nie podlega zwrotowi przez NFZ[1].

Przykładowo w Grecji za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, leczenie stacjonarne w szpitalu pacjent posiadający kartę EKUZ musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25% ceny.

Z kolei Belgijczycy muszą pokrywać z własnej kieszeni koszt wizyty u lekarza, a następnie mogą starać się o częściowy zwrot kosztów (zwykle jest od 20 do 40% całej sumy). Zaś w Niemczech, każdy dzień pobytu w szpitalu (który w Polsce jest nieodpłatny), wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości 10 euro.

Dokładnie w taki sam sposób zostanie potraktowany turysta z kartą EKUZ – jeśli trafi do lekarza w Belgii, musi zapłacić za wizytę, a w Niemczech za pobyt w szpitalu. Obowiązują go takie same prawa i obowiązki, jak obywatela danego kraju.

Z tej samej kategorii
1 od 2 |

Co warto wiedzieć, karta EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy jedynie państwowych placówek medycznych (a o nie w mniejszych miejscowościach może być trudno) i trzeba ją każdorazowo okazywać, wraz z dowodem osobistym (w przypadku dziecka – dowodem osobistym rodzica). Dodatkowo nie obejmuje ratownictwa medycznego, które jest płatne w dużej części krajów ani kosztów związanych z transportem do Polski. EKUZ nie pokrywa także kosztów transportu do kraju, zagubienia bagażu, opóźnienia lotu czy konieczności wcześniejszego powrotu do domu.

Jakie kraje obejmuje karta EKUZ?

Karta EKUZ, rzecz jasna, nie jest ważna na terenie całego świata. Kraje, w których można się nią posługiwać to:

  • kraje Unii Europejskiej,
  • Islandia,
  • Liechtenstein,
  • Norwegia,
  • Szwajcaria,
  • Wielka Brytania
  • zamorskie terytoria francuskie (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska),
  • zamorskie terytoria hiszpańskie (Majorka, Wyspy Kanaryjskie)
  • zamorskie terytoria portugalskie (Azora, Madera).

Są również kraje, które nie uznają karty EKUZ, jeśli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Należą do nich:

  • Islandia,
  • Norwegia,
  • Liechtenstein,
  • Dania,
  • Szwajcaria.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ochrony na wypadek nagłych zdarzeń związanych ze stanem zdrowia podczas pobytu za granicą. Będąc setki kilometrów od domu, wypadek, zatrucie czy inne niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia, często okazuje się stresujące o wiele bardziej, niż w znanym nam miejscu. Dlatego właśnie warto przemyśleć zakup polisy, zanim udamy się na wymarzony urlop. 

Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje pokrycie ewentualnych kosztów leczenia. Każda z polis ma elementy, które ubezpieczyciel musi pokrywać, mianowicie: podstawowy zakres ochrony oraz assistance – elementy związane z pomocą medyczną. W najbardziej podstawowym pakiecie assistance obejmuje: transport medycyny do kraju, transport zwłok do kraju, koszty ratownictwa, koszty poszukiwania oraz pomoc informacyjną. W razie nagłego zdarzenia ubezpieczyciel jest zobligowany zadbać nie tylko o pokrycie kosztów, ale również o zorganizowanie pomocy.

Rozszerzone wersje ubezpieczenia znacząco się od siebie różnią tym, co mogą obejmować. Rodziny wybierające się na wakacje mogą na przykład wykupić polisę dodatkowo oferującą opiekę nad dziećmi w razie wypadku czy pokrycie kosztów osoby towarzyszącej osobie chorej. Warto również zapoznać się z dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku zachorowania na COVID-19 i koniecznością pozostania w szpitalu.

Ubezpieczenie z biura podróży

Biuro podróży ma obowiązek ubezpieczyć nas na czas naszego zagranicznego urlopu od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Często jednak takie ubezpieczenie sprzedawane w pakiecie z wyjazdem są bardzo podstawowe, mają niskie sumy gwarancyjne lub nie obejmują sytuacji związanych np. z uprawianiem sportu. W nagłych sytuacjach, zwłaszcza w krajach, gdzie świadczenia medyczne są drogie, może się to wiązać z koniecznością zapłaty za leczenie znacznych sum z własnej kieszeni

Czy warto wyrobić kartę EKUZ? 

Wyrobienie karty EKUZ jest całkowicie bezpłatne i zazwyczaj nie trwa długo – w przypadku złożenia osobiście wniosku w placówce NFZ, możemy ją dostać właściwie od ręki. Bez wątpienia warto ją mieć i stanowi ona pewne zabezpieczenie w razie wypadku podczas pobytu za granicą, należy jednak pamiętać, jakie ograniczenia się z nią wiążą. Warto sprawdzić przed wyjazdem, na jakich zasadach działa służba zdrowia w danym kraju i czy w okolicach, które planujemy zwiedzać, znajduje się placówka państwowa, honorująca kartę EKUZ. Jeśli uznamy, że w razie awaryjnej sytuacji opłata za pobyt w szpitalu nas nie przerośnie, możemy spać spokojnie, jednak w innym wypadku warto rozważyć zakup polisy. 

Czy warto wykupywać ubezpieczenie turystyczne, mając kartę EKUZ?

Na pewno warto, jeśli wybieramy się do kraju, na terenie którego karta EKUZ nie jest ważnym dokumentem. W innych przypadkach ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – to raczej zależy od naszych potrzeb. Warto zastanowić się, czy koszty leczenia w danym państwie nie okażą się o wiele droższe niż ubezpieczenie turystyczne i czy na pewno będziemy czuli się bezpiecznie, dysponując jedynie kartą. 

Jeśli natomiast macie wyjątkowo dużego pecha i często zdarza się wam rozchorować na wyjeździe, zdecydowanie spokojniej będziecie spać mając wykupioną polisę. Ważne jest jednak, aby dobrać ją do swoich potrzeb i wiedzieć, co ona dokładnie obejmuje.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne zdecydowanie rozszerza zakres ochrony i poczucie bezpieczeństwa na wyjeździe. W jego skład może wchodzić kilka rodzajów ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • kosztów poszukiwań i ratownictwa na wodzie oraz lądzie,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • kosztów transportu na miejscu wyjazdu i powrotu do kraju,
  • ubezpieczenie OC,
  • pomoc assistance w podróży,
  • pomoc prawna,
  • bezzwrotna pomoc finansowa w przypadku utraty gotówki w wyniku rabunku lub wypłaty z bankomatu,
  • pomoc tłumacza czy concierge.

W naszym przypadku nieodzowna okazała się pomoc car assistance podczas naszej podróży samochodem. Mieliśmy awarię układu zawieszenia i dzięki opcji samochodu zastępczego przez 3 dni byliśmy mobilni i zwiedziliśmy kilka atrakcji. Od tego wyjazdu zawsze w przypadku podróży samochodem wybieram car assistance.

Mam jednak nadzieję, że pech nikogo nie dotknie na wymarzonym urlopie i wiedza z artykułu będzie przydatna jedynie profilaktycznie. 


[1] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/
[2] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/

Może ci się również spodobać
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.