Każdy właściciel zwierzaka domowego przed wyjazdem zadaje sobie to samo pytanie – co z pupilem? O ile na jeden dzień możemy go zawieźć do rodziny czy przyjaciół, tak tygodniowa rozłąka może przysporzyć sporo trudności. Będzie to ciężkie zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna zastępczego. Co więc można zrobić w takiej sytuacji?
Rozwiązaniem może być wsparcie petsittera, czyli osoby zawodowo zajmującej się opieką nad zwierzętami podczas nieobecności właścicieli. Takie usługi obejmują kompleksowe dbanie o naszego futrzanego przyjaciela. Dzięki niemu możemy więc być spokojni o jego bezpieczeństwo i formę podczas naszego urlopu czy wyjazdu służbowego.
Jak pracuje petsitter?
Zawodowy opiekun zwierząt na czas naszej nieobecności przejmuje rolę właściciela. Jego zadaniem jest nie tylko karmienie naszego pupila. Petsitter zobowiązuje się też do tego, aby:
- zapewniać regularne spacery i zabawę,
- dbać o higienę (pielęgnować sierść według zaleceń czy sprzątać kuwetę),
- chodzić na wizyty do weterynarza w razie konieczności.
W jego pracy każde zlecenie jest inne, ponieważ zwierzaki są różne i wymagają indywidualnego podejścia do opieki. Inne potrzeby na pies, kot czy też chomik. Petsitter musi umieć zgrać się ze zwierzętami, które często nie uznają kompromisów.
Jego zadaniem jest zapewnić wsparcie nie tylko w zakresie podstawowych czynności. Opiekun powinien niwelować stres spowodowany rozłąką z właścicielem. Z tego powodu zazwyczaj takie usługi świadczone są w domu klienta, gdzie jego pupil czuje się bezpiecznie.
Jakimi zwierzętami zajmuje się profesjonalny opiekun?
Najczęściej petsitter przejmuje opiekę nad psem lub kotem, ale zdarzają się też inne przypadki. Wiele osób posiada myszy domowe, chomiki, rybki, a także bardziej egzotyczne zwierzęta – jaszczurki, żółwie czy nawet węże i pająki.
Opieka nad każdym zwierzakiem jest ciężka. Wymaga cierpliwości i odwagi. Szukając opieki dla swojego pupila, zwracajmy uwagę na ofertę petsittera. Ustalmy też wszystkie szczegóły opieki, żeby zwierzę czuło się jak najlepiej i nie zmieniło swoich nawyków.
Im więcej wyjaśnimy na początku, tym łatwiej będzie przebiegać opieka. Dla właścicieli zwierząt powinno być to ważne, przede wszystkim ze względu na dobro pupila. Dla opiekuna zastępczego takie informacje są podpowiedzią, na co zwracać uwagę i kiedy zachować ostrożność przy pracy.
Znajdź idealnego opiekuna dla zwierzaka
Nie istnieje jeden, doskonały petsitter, dlatego warto skorzystać z platformy, która pomoże nam w szukaniu osoby, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Jedną z nich jest platforma animalhotels.com, która łączy opiekunów i właścicieli zwierząt.
Ponieważ każdy z opiekunów oferuje inne usługi – niektórzy podejmują się opieki tylko nad określonymi gatunkami (np. psem lub kotem). Dla innych ważny będzie rozmiar zwierzęcia. Powodów takich ograniczeń w działaniu jednego petsittera może być kilka, np.:
- strach przed niektórymi gatunkami i rasami zwierząt,
- alergia na sierść, np. psa,
- wielkość zwierząt,
- ilość pupili (wielu opiekunów woli pilnować jednego zwierzaka).
Znalezienie osoby chętnej do przyjęcia odpowiedzialności za zwierzę nie oznacza, że musimy jej powierzyć pupila. W końcu mamy też swoje, konkretne oczekiwania. Osoba opiekująca się pupilami innych musi być odpowiedzialna, empatyczna i cierpliwa.
Dobrze, jeśli ma wykształcenie behawiorystyczne i doświadczenie w opiece nad gatunkiem, jaki zostawiamy pod opieką. Ważne też jest także, czy petsitter umie udzielić pierwszej pomocy.
Dobrym pomysłem może być zorganizowanie spotkania opiekuna ze zwierzęciem. Kiedy futrzak oswoi się z nową osobą, z pewnością będzie spokojniejszy i zaufa opiekunowi.
Przewaga petsitterów nad innymi rozwiązaniami
Od lat możemy także korzystać z hoteli dla zwierząt. Takie rozwiązanie również ułatwia wyjazdy służbowe i turystyczne. Jednak wiele osób zauważyło, że pies wraca z takich wakacji przestraszony, zagubiony i traci do nas zaufanie. Wpływa to na ich psychikę i zachowanie. A przecież chcemy dla małych przyjaciół jak najlepiej.
Kiedy nie możemy zabrać zwierząt ze sobą, petsitterzy są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż hotele. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów:
- Zapraszamy opiekuna do naszego domu, w którym pupil czuje się bezpiecznie i swobodnie, zna teren i czuje nasz zapach. W ten sposób wiele rzeczy w jego codzienności pozostaje niezmiennych. Zapewniamy mu także poczucie stabilizacji.
- Opiekun zaspokajający potrzeby wielu zwierząt nie da im wszystkiego, co trzeba. Petsitter idąc na spacer, skupia się na jednym podopiecznym, poświęca mu całą uwagę. Może więc szybciej zauważyć przygnębienie zwierzęcia i uspokoić je. Na życzenie właściciela jest też zobowiązany podawać leki i trzymać ścisłą dietę. Taka opieka jest lepiej spersonalizowana.
Usługi tymczasowego opiekuna zwierząt zapewniają pupilom najlepsze warunki fizyczne i spokój psychiczny pod nieobecność właścicieli. My zdecydowanie stawiamy współpracę z petsitterami!