Majówka to świetny czas na wycieczkę do Włoch. Północna część kraju jest stosunkowo blisko Polski, więc w rejony te można można dojechać samochodem przez noc. Tym razem postawiliśmy na Jezioro Como i zwiedzanie okolicy aktywnie – na rowerach. Żeby jednak było bardziej różnorodnie wybraliśmy się też na krótką wycieczkę – postanowiliśmy zobaczyć atrakcje Mediolanu w jeden dzień. Niecałe dwie godziny drogi od naszego wynajętego domu i byliśmy na miejscu!
Krótko o historii Mediolanu
Historia miasta sięga aż IV wieku p.n.e. W 286 roku Mediolan stał się siedzibą władców Cesarstwa Rzymskiego na ponad 100 lat. W 569 roku miasto zostało zdobyte przez lud Longobardów, od których wywodzi się nazwa regionu Lombardia. W 1450 roku władzę nad Mediolanem objęła rodzina Sforzów, których zamek do dziś jest jedną z największych atrakcji miasta. Ze słynnego rodu wywodzi się również Bona Sforza – żona Zygmunta Starego i królowa Polski.
Aktualnie Mediolan jest stolicą regionu Lombardia i drugim największym (zaraz po Rzymie) miastem we Włoszech. Jest istotnym centrum handlowym, przemysłowym i kulturowym. Szeroko znany jest również jako światowa stolica mody.
Informacje praktyczne
Jak dostać się do Mediolanu? My postawiliśmy na wycieczkę samochodową (trasa z Wrocławia zajmuje około 13 godzin). Zatrzymaliśmy się w miejscowości Colico Piano, skąd jeździliśmy na rowerach trasami rodzinnymi w okolicy Jeziora Como. Jeśli nie jesteś fanem długiej jazdy samochodem, najlepszą opcją będą loty do Mediolanu. Stolicę Lombardii obsługują aż 3 okoliczne lotniska. Nas interesują przede wszystkim dwa z nich: Mediolan-Malpensa oraz Mediolan-Bergamo, na które możemy złapać tanie loty z Polski. Następnie z lotniska do miasta możesz się dostać kursującymi co kilkadziesiąt minut autobusami.
Ponieważ nad Como byliśmy tydzień, starczyło czasu na zwiedzanie położonych nad jeziorem miasteczek, pobliskiego Bergamo i właśnie Mediolanu. Po Mediolanie można się przemieszczać samochodem i do niego dojechać, my jednak nie chcieliśmy szukać parkingów i wybraliśmy pociąg. Miasto jest zaopatrzone w 5 linii metra, którymi przedostaniesz się do najważniejszych atrakcji turystycznych, ale z dworca do centrum nie było aż tak daleko, więc przeszliśmy tę drogę na piechotę. Jednak gdy jesteś w mieście jeden dzień, szkoda czasu na spacery i warto wybrać szybsze rozwiązanie.
Atrakcje Mediolanu
Mediolan nie jest typowym włoskim miastem. Nie znajdziesz tutaj wielu wąskich i stromych uliczek czy klasycznych placów (z wyjątkiem dzielnicy Brera). To nowoczesne miasto, w którym przeplatają się kultury całego świata. Co warto zobaczyć w Mediolanie w jeden dzień? Tak naprawdę całkiem sporo! Nam udało się zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje miasta, w tym piękną katedrę i La Scalę. Idąc z dworca, La Scala była pierwszym zabytkiem, na który natrafiliśmy.
La Scala – zwiedzanie i bilety
La Scala to jeden z najsłynniejszych teatrów na świecie, którego scena operowa jest także jedną z najważniejszych na świecie. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej budynek La Scali został prawie doszczętnie zniszczony w czasie bombardowań, ale odbudowano go w pełnej krasie. Fasada nie wyróżnia się niczym specjalnym, początkowo przeszliśmy obok, spodziewając się bardziej wyeksponowanego wejścia. Jednak, jak mówił nasz przewodnik, La Scala może się pochwalić pełnym przepychu wnętrzem, i to wnętrze chcieliśmy zobaczyć. W rzeczy samej było ogromne, sala i scena naprawdę robi wrażenie – zwłaszcza wybudowane na kilka pięter balkony. Jednak mieliśmy wrażenie, że opera we Wrocławiu, choć mniejsza, jest o wiele ładniejsza, być może dlatego, że przeszła renowację. W La Scali w ramach biletu mogliśmy wejść na jeden z balkonów i podziwiać z góry operę i scenę, na której odbywała się próba, a potem przeszliśmy w stronę wystawy, gdzie były atrakcje multimedialne, z których skorzystały nasze dzieci. My byliśmy trochę rozczarowani, chyba spodziewaliśmy się czegoś, co nas powali na kolana – taka to przecież sława się ciągnie za La Scalą. A może zabrakło wieczorowej toalety, wyśmienitego towarzystwa i oczekiwania na premierę sezonu – może w świetle wieczornego wydarzenia wygląda to inaczej, nas to nie zachwyciło, prawdę mówiąc żałowaliśmy wydanych pieniędzy. Z drugiej strony – być w Mediolanie i nie zobaczyć La Scali? Też byłby lekki niedosyt.
Galeria Vittorio Emanuele II
Wychodząc z La Scali możesz się skierować ku Galerii Wiktora Emanuela II, nazywanej przez niektórych najpiękniejszą galerią handlową na świecie. To kolejny turystyczny klasyk na mapie Mediolanu, ale zdecydowanie nie przereklamowany! Galeria jest otwartym na świeżym powietrzu pasażem sklepów luksusowych projektantów i drogich restauracji. Jednak to nie one tworzą atrakcyjność tego miejsca lecz imponująca architektura. Podłogę zdobi kolorowy marmur, ściany i zadaszenie efektowne freski i przeszklenia, których zwieńczeniem jest imponujących rozmiarów kopuła. Z Galerią Vittorio Emanuele II, a dokładniej – znajdującym się na jej posadzce Herbem Turyńskim, wiąże się także pewna legenda. Mówi ona, że trzykrotne obrócenie się na pięcie w prawą stronę na przyrodzeniu byka, będącego elementem herbu, przynosi szczęście. Jeśli lubisz drogie marki, to tu je znajdziesz. Obok torebek Louis Vuitton (oczywiście zajrzełyśmy do sklepu), jest także Prada, Gucci, Rolex czy Furla. Jest tam też McDonald, gdzie zjedliśmy na szybko, ale nie polecam, bo tam akurat był brud, tłok i wielki chaos.
Katedra w mediolanie
Katedra Duomo, czyli Katedra Narodzin św. Marii zdecydowanie jest największą atrakcją Mediolanu. Jej budowa rozpoczęła się już w XIV wieku, a ostatecznie zakończyła się dopiero w 1858 roku, trwała więc ponad 500 lat! To jedna z najdłużej budowanych katedr na świecie. Katedra wykonana jest z marmuru i wykończona w stylu gotyckim. Fasada katedry jest niesamowicie bogata w detale. Znajduje się na niej ponad 3400 rzeźb, w tym figury apostołów, aniołów i innych postaci biblijnych. Podziwiać ją możesz z przestronnego placu przed kościołem. Weź jednak pod uwagę, że niemal przez cały dzień jest on zatłoczony, dlatego warto udać się tam we wczesnych godzinach porannych. Za opłatą możesz także zwiedzać wnętrze Katedry w Mediolanie oraz podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego na dachu. My jednak trafiliśmy na przerwę, a potem uformowała się długaśna kolejka i w rezultacie zrezygnowaliśmy, ale strasznie tego żałuję! Zresztą bilety są dość drogie, zwłaszcza gdy chcielibyśmy wjechać na dach windą. Z dachu rozciąga się bowiem piękny widok, a w pogodny dzień podobno widać Alpy, więc warto tam wejść. Zwiedzając zwieńczenie katedry warto zwrócić uwagę na złote posągi, w tym słynną złotą Madonnę. Mediolańczycy tak ją pokochali, że nie można było budować wyższych budynków od tej figury. Znaleziono jednak obejście tej tradycji – wyższe budynki mają po prostu na dachach kopię Madonny. Złote elementy są charakterystycznym elementem katedry i pięknie błyszczą na słońcu. Z ciekawostek można też nadmienić, że w tej katedrze właśnie na króla Włocho koronował się Napoleon. Wnętrze Katedry wypełnione jest pięknymi marmurowymi kolumnami i posadzką. Wykorzystano tu ponad 40 różnych rodzajów marmuru. Katedra w Mediolanie należy do jednych z największych kościołów w Europie (trzeci największy na świecie!), posiada też jedną z największych kolekcji organów na świecie. Jej organy główne mają ponad 15 350 piszczałek.
Bilety do Katedry w Mediolanie
Dzielnica Brera
Zwiedzanie Mediolanu kontynuowaliśmy w dzielnicy Brera. Znacznie różni się ona od kosmopolitycznego klimatu większej części miasta. Tutaj możesz poczuć prawdziwie włoski klimat, zgubić się wśród wąskich uliczek i poczuć zapach klasyków miejscowej kuchni. Brera jest wypełniona uroczymi restauracjami rozkładającymi stoliki na środku brukowanych ulic, dlatego warto zatrzymać się tutaj na obiad. Atmosfera jest wyjątkowa, a ceny znacznie niższe niż w centrum miasta. Dla fanów włoskiej sztuki – znajduje się tutaj także jedno z najpopularniejszych muzeów w Mediolanie – Pinacoteca.
„Ostatnia wieczerza”
Kolejnym must see dla miłośników sztuki jest znajdująca się w Mediolanie „Ostatnia Wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci. XV-wieczny obraz mieści się w Bazylice Santa Maria delle Grazie i robi imponujące wrażenie. Jeśli planujesz jej zwiedzanie, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji biletów! Niestety nie ma możliwości kupienia biletu na miejscu i wejścia w danym dniu. Próbowaliśmy i się nie udało.
Oto link, gdzie można zakupić bilety wstępu na „Ostatnią Wieczerzę” w Mediolanie: Bilety na Ostatnią Wieczerzę.
Zamek Sforzów i Park Sempione
Na koniec dnia udaliśmy się do Zamku Sforzów. W środku ceglanej budowli znajduje się obszerny dziedziniec, a z zewnątrz – sucha fosa. W samym zamku mieści się również kilka muzeów. (Pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji biletów!).
Zamek Sforzów (Castello Sforzesco) jest potężną warownią zbudowaną w XIV wieku przez rodzinę Sforza. Zamek znajduje się w centrum miasta i jest jednym z najważniejszych zabytków Mediolanu. Obecnie zamek pełni funkcję muzeum, w którym można podziwiać kolekcję sztuki i relikwie z różnych epok. Jest również otoczony pięknym dziedzińcem, gdzie można odpocząć i cieszyć się malowniczym otoczeniem.
Oto link, gdzie można zakupić bilety do Zamku Sforzów w Mediolanie: Bilety do Zamku Sforzów.
Dzień zwieńczyliśmy spacerem po parku Sempione. To jedno z ulubionych miejsc spotkań Włochów, szczególnie w weekendy. Park jest naprawdę duży. Znajdziesz w nim mnóstwo alejek, mniejszych i większych polanek, a nawet jezioro. To idealnie miejsce na odpoczynek po całym dniu intensywnego zwiedzania zabytków Mediolanu.
Park Sempione jest ogromnym parkiem miejskim, który rozciąga się tuż za zamkiem. W parku znajduje się również słynny pomnik Arki Zwycięstwa (Arco della Pace), który stanowi wejście do parku od strony Piazza Sempione. Można również podziwiać piękne widoki na Sfinksa, który jest ozdobą parku.
Mediolan – co zobaczyć, gdy masz więcej czasu?
Jeśli na zwiedzanie macie więcej czasu lub jesteście w mieście dłużej, warto poznać je bardziej. Oto inne zabytki i atrakcje Mediolanu, których nam nie udało się zobaczyć:
- Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant’Ambrogio): To jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Mediolanie i dom dla relikwii św. Ambrożego.
- Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera): To jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Mediolanie, zawierające znakomite dzieła takie jak „Światło księżyca” Caravaggia.
- Quadrilatero della Moda: To luksusowa dzielnica, gdzie znajdują się butiki najważniejszych projektantów mody, takich jak Prada, Gucci i Versace.
- Navigli: To urokliwe kanały w Mediolanie, otoczone kawiarniami, restauracjami i sklepami. Idealne miejsce na spacer i wieczorną rozrywkę. Oprócz głównego kanału Naviglio Grande, Mediolan ma kilka mniejszych kanałów, które można odkrywać spacerując po dzielnicach Navigli.
- Stadion San Siro (Stadio Giuseppe Meazza): Jeśli jesteś fanem piłki nożnej, to warto odwiedzić ten słynny stadion, który jest domem dla dwóch największych mediolańskich klubów: AC Milan i Inter Milan.
- Muzeum Nauki i Techniki (Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia): To interaktywne muzeum, które oferuje fascynujące wystawy z zakresu nauki i technologii.
- Bazylika św. Wawrzyńca (Basilica di San Lorenzo): Ta starożytna bazylika jest jednym z najważniejszych kościołów w Mediolanie i posiada bogate wnętrze.
- Dzielnica Isola: To dynamiczna dzielnica Mediolanu, znana z kreatywnego ducha, street artu i różnorodnych kawiarni.
- Torre Branca: Jest to wieża widokowa na terenie Parku Sempione, skąd można podziwiać panoramę miasta.
- Katakumby San Giovanni: To niezwykłe podziemne katakumby, w których znajdują się liczne malowidła i groby.
Zwiedzanie Mediolanu w jeden dzień – Podsumowanie
Nasza jednodniowa wycieczka podczas pobytu nad Jeziorem Como była miłą odskocznią. Mediolan nadaje się też zapewne na dłuższy pobyt, ale tym razem musieliśmy się zadowolić szybkim przejściem przez najważniejsze atrakcje i tych najważniejszych akurat starczyło na cały dzień. Warto je zobaczyć, choć najlepsza z tych wszystkich atrakcji to z pewnością katedra. Jeśli będziecie w pobliżu Mediolanu, warto tu przyjechać, żeby zobaczyć to cudo architektury!