W ostatnich latach polisa turystyczna stała się już niemal standardowym elementem każdej podróży, tak jak bilet na samolot czy podręczny bagaż. Nic w tym dziwnego – dobre ubezpieczenie może uchronić nas przed dotkliwymi finansowymi konsekwencjami wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Wciąż jednak popełniamy błędy podczas zakupu takiej polisy. Wymieniamy te najpowszechniejsze i podpowiadamy jak się przed nimi ustrzec.
1. Kupowanie zbyt późno lub rezygnowanie z zakupu
Jednym z największych błędów, popełnianych przez podróżnych, jest myślenie, że mogą obejść się bez polisy turystycznej. Ubezpieczenie stanowi ważny środek ostrożności, zwłaszcza jeśli podróżujemy za granicę, do miejsca, w którym korzystanie np. z systemu opieki zdrowotnej jest bardzo drogie lub trudno dostępne. Z zakupem polisy turystycznej nie warto także czekać na ostatnią chwilę. Przejrzenie ofert wcześniej pozwala zaoszczędzić pieniądze i ze spokojem wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.
2. Wybieranie najtańszej polisy turystycznej
Najtańsza polisa turystyczna często oznacza tak naprawdę wyrzucenie pieniędzy w błoto. Gdy będziemy musieli skorzystać z ubezpieczenia, ponieważ np. trafimy za granicą do szpitala z powodu następstwa choroby przewlekłej, może się okazać, że dany tani wariant nie obejmuje takich przypadków. Warto szukać złotego środka pomiędzy ceną polisy a zakresem jej ochrony. Dobre ubezpieczenie powinno odpowiadać zarówno rozsądnemu budżetowi, jak i indywidualnym potrzebom osoby podróżującej.
3. Brak odpowiedniego zakresu ochrony
Ten błąd jest nieco związany z wcześniejszym punktem. Jeśli podczas wyjazdu planujemy np. pokonywać zaśnieżone stoki na nartach, musimy upewnić się, że tego typu aktywność jest objęta wykupioną polisą turystyczną. Może się zdarzyć, że dane ubezpieczenie nie będzie uwzględniać np. urazów, których nabawiliśmy się podczas uprawiania sportu. W takiej sytuacji warto wykupić rozszerzenie zakresu ochrony, dostosowane do specyfiki naszego wyjazdu.
4. Nieprzeczytanie warunków polisy turystycznej
Polisa turystyczna ma zasady i wyłączenia, dotyczące sytuacji, w których nie będzie działać. Przed wykupieniem wybranej oferty warto dokładnie sprawdzić jej warunki i zapoznać się ze szczegółami umowy. To pozwoli uniknąć rozczarowań czy komplikacji, gdy trzeba będzie skorzystać z ubezpieczenia.
5. Przeoczenie istotnych informacji
Zdarza się, że osoby, które wykupują polisę turystyczną, nie podają w wypełnianym formularzu informacji o swoich chorobach czy schorzeniach – zapominają o nich lub po prostu nie chcą się dzielić takimi informacjami. To błąd, który może okazać się kosztowny, gdy trzeba będzie skorzystać z polisy. W takim przypadku ubezpieczyciel podróży może odmówić uznania zgłoszonego roszczenia.
Artykuł sponsorowany